Lidé na Václavském náměstí aplaudovali masovému vrahovi, myslí si teatrolog Just
Divadelního historika, mediálního kritika, esejistu a pedagoga Vladimíra Justa zaujaly na sobotní protivládní demonstraci transparenty protestujících. „Mám tu smůlu, že jsem dost starý, takže si pamatuji prvomájové a další demonstrace proti Trumenovi, Eisenhowerovi atd. Vždy tam byl ten odporný vydřiduch z Wall Streetu s cylindrem, hvězdami a pruhy – a nevěřil jsem vlastním očím, když jsem to zas viděl na ,Václaváku‘,“ říká.
V Osobnosti Plus dodává: „Ti lidé aplaudovali Rusku – nevím, jestli vědí, že aplaudují masovému vrahovi, který se dopouští už mezinárodně sledovaných, vyšetřovaných a monitorovaných zločinů. Jsou to lidé, o kterých nebylo 30 let moc slyšet, vidět.“
Po Havlovi měli dva proruské prezidenty, kteří lidem sugerovali: Hlavně ať se máte dobře.
Vladimír Just
Podle Justa má ale vše svůj důvod a viní z toho i naše dva prezidenty – Václava Klause a Miloše Zemana.
Čtěte také
„Všechno to je plod toho, že jsme po Václavu Havlovi měli dva proruské prezidenty, kteří lidem sugerovali: Hlavně ať se máte dobře. Ať vám nekomplikují život ti či oni – a je jedno, jestli to byli dříve Židé, teď zas ekologové. Ale říkali lidem to, co chtějí slyšet.“
A když přišla krize a řešení, jak z ní ven, není nijak jednoduché, „chtějí zas slyšet to jednoduché: ,Smířit se s Vladimirem Putinem, vyjít mu vstříc a on nám dá plyn.‘ Hotovo.“
Je to marné...
Kritik a historik se ale rozhodl nesložit ruce do klína a naopak do nekonečna vysvětlovat chybné premise jejich názorů.
„Je to o nervy, ale tím, že učím a stýkám se s mladou generací, tak stejně musím řadu věcí znovu vysvětlovat. Myslím, že to nelze vzdávat. Slovy klasika: Je to marný, je to marný, je to marný. Nenese to momentální ovoce, ale nezbývá nic jiného než se o to neustále snažit.“ Sám je totiž přesvědčený, že je to správné.
Chápu, že lidé jsou vyděšení – to neznamená, že budou aplaudovat jednomu z posledních stalinistů v Evropě, soudruhovi Skálovi.
Vladimír Just
„Václav Havel toto přesvědčení zastával celou normalizaci, ale už i před a po ní. To je právě to, co chybí řadě veřejných činitelů – ručení vlastní osobností.“
Vladimír Just se tak domnívá, že slova ztratila svůj význam. „Když snad nejvíc proruský prezident z celé Evropy najednou odsuzuje agresi a dožaduje se ještě silnějších zbraní a dodávek, snad i silového řešení. Slovo pak neznamená nic. Zítra zas bude třeba říkat něco úplně jiného.“
Čtěte také
Povinností všech, kteří o tom píší, studují a podobně, je podle teatrologa a kritika neustále na nejrůznější rozpory upozorňovat.
„A ta ideologie může byt třeba katolická, pravicově extrémistická, levicově extrémistická – to je vlastně jedno. Ale stále jsou tam ty brýle mámení, ta autentická zkušenost. To je základ, který je potřeba neustále konfrontovat s těmi floskulemi.“
„Já pamatuji i to, jak pochodoval Prahou veliký průvod ‚Ne základnám‘ lidí z celé republiky. Co to ale je ‚Ne základnám‘? To znamenalo ‚ano Putinovi‘. Už tehdy. A viděl jsem teď podobné obličeje. Víte, nemám rád omluvné řeči, že lidé jsou vyděšení, co mají dělat, tak tam šli.“
„Chápu, že jsou vyděšení – sám jsem taky někdy vyděšený z toho, co vidím a slyším. Ale to přece neznamená, že budou aplaudovat jednomu z posledních stalinistů v Evropě, soudruhu Skálovi, který tam je jako jeden z hlavních řečníků – a ani na něj nezapískám,“ uzavírá Vladimír Just.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Herci byli za normalizace souzeni za pobuřování. Pobouřen byl akorát cenzor, míní teatrolog Just
V oblasti kultury působili za normalizace i ti, kteří se snažili tvořit svobodně. Právě taková byla divadla alternativní, nazývána jako divadla malých forem.
-
Historik Tůma: Světová krize ve 30. letech? Ani na okamžik to nemůžeme srovnávat s tou současnou
„U nás se až trochu moc intenzivně mluví o ruských fake news. Ale nevím, jestli je nejlepší metoda cenzurovat, protože ono si to stejně nějaké cestičky najde,“ říká.
-
Petr Just: Sobotní demonstraci organizovala proruská scéna. Dovede nás krize k další revoluci?
Vláda Petra Fialy ustála první hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry. A čelila také první velké demonstraci. Jak a čím by měl kabinet uklidnit nespokojené občany?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.