Lída Rakušanová: America First aneb Trump plní své sliby do písmene
Ve středu 2. dubna vyhlásil americký prezident Donald Trump obchodní válku celému světu včetně neobydlených ostrovů. Všechny šmahem obvinil z vykořisťování Spojených států a své voliče ujistil, že jim nastávají „zlaté časy“.
Čtěte také
Zlato na burzách skutečně podražilo, ale okamžitě se propadly kurzy akcií, do kterých si většina Američanů ukládá peníze na stáří.
A Trumpovymi cly postižený svět – ať už deseti procenty jako je Británie a Austrálie, anebo 50 procenty jako je Jihoafrickou republikou obklopená enkláva Lesotho, jejíž 2,5 milionu obyvatel žije hlavně z peněz svých emigrovavších příbuzných –, marně bádá, jak americký prezident na tahle hausnumera přišel.
Celosvětová hospodářská krize?
Vlastně by to byl všechno tak trochu kabaret, kdyby nebyl svět globálně propojený a Amerika nebyla jeho nejdůležitějším obchodním trhem. Za současných okolností reálně hrozí celosvětová hospodářská krize. A tu si nejspíš nepřeje ani Donald Trump. Takže teď čeká, jaké kompromisy mu jednotlivé státy nabídnou.
Čtěte také
Tu nejjednodušší variantu, totiž volný trh bez celních bariér, Trump přitom skoro určitě chtít nebude: Zadlužení USA dosáhlo téměř 135 procent HDP a americký prezident svým voličům slíbil rozšířit daňové úlevy a firmám, podnikajícím v Americe, snížit korporátní daň na 15 procent.
Potřebné peníze tak mají do státní pokladny plynout z uvalených cel.
Na pověstnou „cestu do Cannosy“ se teď chystá i Brusel. Jako zástupce Evropské unie, která je sice slabá v obraně, ale vzhledem k tomu, že představuje jeden z největších jednotných trhů na světě, o to silnější v obchodě, má všechny trumfy v rukou.
Unie u Trumpova dvora?
Právě proto to ale bude mít reprezentant EU, ať už jím bude kdokoli, u dvora Donalda Trumpa obzvlášť těžké. Jak se jasně ukázalo v posledních dvou měsících, Trump a jeho věrní EU ostentativně ignorují.
Ministr zahraničí Marco Rubio zrušil dohodnuté setkání s komisařkou pro zahraniční záležitosti Kajou Kalasovou doslova na poslední chvíli. Úspěšný nebyl ani evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič, který se ve Washingtonu dvakrát marně pokoušel obchodní spory řešit.
Místo na Brusel a Evropskou komisi sází Trump evidentně na bilaterální vztahy s jednotlivými unijními státy. Nic proti tomu: Jen je třeba mít na paměti, že v jednotě je síla. Což, pokud jde o prosperitu Evropy, platí dvojnásob.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.