Libor Dvořák: Proč se Putin zbavil věrného spojence Dmitrije Medveděva?
V Rusku v těchto dnech probíhají předvolební sjezdy ruských parlamentních stran. Jako první se konal už o minulém víkendu sjezd Jednotného Ruska a přinesl jedno velké překvapení: v čele kandidátní listiny strany se objevila hned pětice osobností, vedená zkušeným Sergejem Šojguem. Není tam ale předseda strany, věčný a věrný pobočník Vladimira Putina Dmitrij Medveděv.
Čtěte také
Kromě Šojgua přitom jde o nečleny strany, nejznámějším z nich je šéflékař moskevské covidové nemocnice Denis Procenko, který se těší přízni samotného ruského prezidenta. Ten přitom ještě pár dní před zmíněným sjezdem tvrdil, že do politiky jít nehodlá. Pak ale populárnímu lékaři, který se proslavil hlavně během pandemie, zavolal sám prezident – a bylo rozhodnuto.
A ještě jedna malá, ale významná podrobnost: stranickému sjezdu pětici na špici kandidátní listiny nenavrhl předseda strany Medveděv, ale sám prezident Putin, který Jednotné Rusko před 20 lety založil a rovnou ho koncipoval jako jakýsi vlastní politický servis.
Nenaplněné naděje
Samotného Medveděva si zase Putin vyvolil za jakéhosi politického místodržitele a náhradníka, který největší zájem domácí i světové veřejnosti vyvolával v letech 2008–2012, kdy samotného Putina vystřídal ve funkci hlavy státu. Ten se podle tehdejších ústavních pravidel nemohl o prezidentské křeslo ucházet potřetí za sebou. (Ostatně tento zádrhel byl změnami základního zákona země z loňského roku víceméně definitivně napraven a Putin může teoreticky v čele státu zůstat ještě patnáct let.)
Čtěte také
Právě jako prezident přitom Dmitrij Medveděv budil naděje, že jde o politika liberálnějšího a intelektuálnějšího, než je sám Putin, a že by se po skončení tehdy čtyřletého prezidentského období mohl o mandát ucházet znovu. To se ovšem nestalo a krátce před dalšími prezidentskými volbami Medveděv oznámil, že na základě rozhodnutí, ke kterému dospěli „společně s Putinem“, bude kandidovat Putin a Medveděv ne.
Putinova loutka
Svou povýtce mouřenínskou roli v ruské politice Dmitrij Anatoljevič osvědčil i minulý víkend, když prohlásil, že obsazení špičky kandidátní listiny Jednotného Ruska je také důsledkem Putinova a jeho „společného rozhodnutí“. Očití svědci ale tvrdí, že o své absenci mezi předními kandidáty strany do letošních zářijových parlamentních voleb se zřejmě dověděl až pár hodin před zveřejněním tohoto verdiktu a že byl upřímně a nefalšovaně zdrcený.
Zbývá už jen pokusit se definovat, proč asi Putin Medveděva definitivně odsunul na vedlejší, ještě spíše pak beznadějně slepou kolej. Nejpravděpodobnějším vysvětlením bude, že předseda Jednotného Ruska vzbuzuje důvěru necelé čtvrtiny Rusů a že strana samotná na tom není o mnoho líp. Medveděv je tedy najednou k nepotřebě – a popravdě řečeno na tom během své politické kariéry nikdy nebyl o mnoho lépe: při zpětném ohlédnutí působí spíše jako figurína.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Timothy Snyder: Evropa i Spojené státy postrádají budoucnost. To je slabina, kterou využívá Rusko
„Havel měl obavy ze společenského stroje, který nás tlačí do toho, co nazval nejpravděpodobnější stavy. Takto definujeme útlak. Svoboda je o poznávání nepředvídatelného.“
-
My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš
Podle historika Igora Lukeše na sebe dnes Rusko upozorňuje hlavně aktivitami svých agentů. Doufá ale, že se nakonec přikloní k Západu jako v dobách cara Petra Velikého.
-
Politolog Ivan Krastev: Rusko nám vzkazuje, že to nejste vy, kdo nás rozdělí, ale my rozdělíme vás
Krize ukázala, že na národní vládě skutečně záleží. Zároveň si ale lidé uvědomili, že nemohou žít svůj život jen ve svém bytě a pouze ve svém státě, míní přední politolog.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.