Karel Barták: Frakce v EP se nemohou dohodnout, jak vyhodnotit eurokomisaře. Tím ale škodí celé Unii
Takzvané grilování politiků nominovaných do příští Evropské komise sice skončilo, ale Evropský parlament ještě neřekl, s jakým výsledkem, tedy zda navržení komisaři prošli, nebo ne. Pohlaváři politických frakcí se tak zpronevěřují úkolu i poslání, které na sebe při schvalování evropské exekutivy vzali.
Místo aby jasně řekli, který kandidát přesvědčil svými znalostmi, zkušenostmi a erudicí, případně kdo na vysokou funkci nestačí, rozehráli politickou ruletu, která nemá nic společného s kvalitou potenciálních komisařů.
Čtěte také
Šest politiků, které předsedkyně Ursula von der Leyenová nominovala do křesel výkonných místopředsedů, absolvovalo ve výborech parlamentu slyšení v úterý, a to od rána do pozdního večera.
Byli to Kaja Kallasová z Estonska, Teresa Riberová ze Španělska, Raffaele Fitto z Itálie, Stéphane Séjourné z Francie, Henna Virkkunenová z Finska a Roxana Minyatuová z Rumunska.
Europoslanci se hádali
Verdikty ale nepadly. Za jednotlivými nominanty totiž stojí politické frakce, které se na jedné straně pokoušejí „odstřelit“ hráče konkurentů a na druhé zachránit ty své. Už poslední slyšení, zejména španělské socialistky Riberové a italského konzervativce Fitta, byly plné útoků a úskočných otázek, přičemž poslanci se nejednou hlasitě hádali i mezi sebou.
Čtěte také
V této vyhrocené náladě se nechce nikomu ustoupit. Velká frakce lidovců hlídá všechny ostatní, socialisté a Zelení zase vzdorují případným spojenectvím lidovců s konzervativci a nacionalisty.
Jeden tak drží v šachu druhého a hraje se o osud celé Komise, nikoli jednotlivců. Stále je sice pravděpodobnější, že projde, ale mohlo by se stát, že ne. Pak by se muselo zřejmě začít od nuly. Zákulisní bitva v každém případě pokračuje.
V žabomyším soupeření institucí EU se část europoslanců nechce jen tak vzdát pomyslné „kosti“, o kterou se mohou poprat jen jednou za pět let. Jakmile totiž Komisi schválí, jejich „moc“ vůči komisařům do značné míry vyprchá.
Pokud by potvrdili na první dobrou všechny politiky, které vlády do týmu Von der Leyenové navrhly, bylo by to od roku 2004 poprvé. A to se mnohým nelíbí. Vypadali by slabě, vlastně by jen „oštemplovali“ to, co jim bylo předloženo.
Proč ta nepochopitelná fraška?
Další poslanci naopak volají po odpovědném přístupu – naléhají, aby EU měla exekutivu co nejdřív, a to už kvůli geopolitické situaci, válkám na Ukrajině, na Blízkém východě a Donaldu Trumpovi na prahu Bílého domu.
Kvůli politikaření jsme se tak ocitli v situaci, kdy se nebavíme o tom, co který navržený komisař při slyšení slíbil, k čemu se zavázal, případně co neuměl či nevěděl, ale o tom, zda z tohoto cvičení vyjdou posíleni lidovci, socialisté, patrioti nebo snad Zelení.
Poslanci volení v přímých volbách předvádějí svým voličům zcela nepochopitelnou frašku, jejíž zápletka nezajímá mimo bruselskou „bublinu“ nikoho.
Stále je ještě pravděpodobné, že Komise projde tak, jak ji vlády členských zemí sestavily a Von der Leyenová uspořádala, ale tanečky kolem parlamentního požehnání nebudou, zůstanou jako memento. Za pět let by to chtělo jiný postup.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.