Karel Barták: Po slyšeních 20 politiků to vypadá, že se podaří novou komisi schválit bez obětí
Po prvním týdnu takzvaného grilování zatím dvaceti politiků nominovaných do příští Evropské komise to vypadá, že by toto dramatické cvičení mohlo dopadnout úspěšně. Tedy že by poslanci Evropského parlamentu mohli brzy schválit také šest výkonných místopředsedů budoucí exekutivy, která by se tudíž mohla dát pod vedením Ursuly von der Leyenové do práce už od 1. prosince.
Maratón zahájený v pondělí a ukončený ve čtvrtek absolvoval také Jozef Síkela, donedávna český ministr průmyslu a obchodu. Skoro tři hodiny čelil palbě otázek členů výboru pro rozvoj, a několika dalších; počínal si přitom profesionálně, ačkoli sem tam bylo vidět, že skutečně není expert na rozvojovou pomoc, které se má v příští komisi věnovat.
Čtěte také
Daleko jistěji pak odpovídal na otázky, které se týkaly financování, investic, ale i mezinárodního soupeření o přízeň chudých rozvojových zemí bohatých na suroviny.
Neváhal odsoudit čínské nebo ruské počínání v Africe a jinde jako neokolonialismus; evropskou taktiku líčil naopak jako ohleduplnou a solidární. Bylo vidět, že iniciativu Globální brána, kterou má teoreticky do roku 2027 protéct 300 miliard eur, opravdu považuje za účinný nástroj nejen pro pomoc chudým zemím a pro konkurenceschopnost evropské ekonomiky, ale také pro odrazování lidí od ilegální migrace do Evropy. Mluvil zasvěceně, dobře formuloval v angličtině, a ještě lépe v němčině. Bylo vidět, že přípravě věnoval hodně času a píle.
Maďarský komisař
Jeho jediným opravdovým kiksem byla chvála na adresu africké Rwandy, kterou několik europoslanců obviňovalo z drancování nerostného bohatství v sousedním Kongu a zneužívání dětské práce.
Čtěte také
Bylo vidět, že o těchto choulostivých věcech Síkelovi jeho učitelé z komise nic neřekli; sám musel připustit, že obvinění na adresu Rwandy prověří a pokud se prokáží, projekty zastaví.
Z devatenácti zbývajících komisařů neprošel na první dobrou podle očekávání pouze maďarský Olivér Várhélyi.
Poslanci se do něj pustili kvůli kontroverzní bilanci v končící komisi, ale zejména kvůli jeho pupeční šňůře na premiéra Viktora Orbána, považovaného značnou částí europarlamentu za zrádce principů evropské integrace a hodnot, na kterých je postavena. Várhélyi také nemá podporu hlavních frakcí v parlamentu, které si od jeho Patriotů pro Evropu udržují zatím chladný odstup.
Čtěte také
Maďarský komisař má vypracovat odpovědi na dodatečné otázky týkající se jeho portfolia zdravotnictví; potom se uvidí. Převládá však předpověď, že nakonec projde, už proto, že na jeho místo by maďarská vláda musela nominovat někoho jiného. Parlament by tím Viktoru Orbánovi umožnil zdržovat ustavení celé komise. Vzhledem k tomu, že má s von der Leyenovou notoricky špatné vztahy, by se mu to určitě líbilo.
Máme tedy za sebou celkem 60 hodin intenzivního dialogu mezi europoslanci a budoucími komisaři. Dověděli jsme se z nich spoustu podrobností o budoucím rozvoji toho kterého rezortu působnosti komise, žádná senzační oznámení však nezazněla.
Všichni se drželi jako klíšťata rámce priorit vytyčených staronovou předsedkyní. Všichni se zaklínali nezbytností učinit Evropu konkurenceschopnější, při respektování dosavadních priorit, na prvním místě snahy o dosažení uhlíkové neutrality.
Nikdo se však neutrhl, aby navrhl například masové investice do sektorů budoucnosti, společné půjčky či dluhopisy nebo změny smluv se zásadními dopady na způsob rozhodování v EU. Vzhledem k výzvám, které před unií stojí, se dalo čekat víc. Uvidíme, zda si budou stejně chabě počínat i kandidáti na nejvyšší funkce příští úterý.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.