Ondřej Konrád: Návrat smrti afghánského zrádce

12. listopad 2024

Jsou věci, nad kterými je krajně obtížné uvažovat a zaujímat k nim nezjednodušující stanovisko. A které se především neměly stát. Ale ta, o níž bude řeč, se udála v de facto válečném stavu. A tedy po mnoha stránkách zcela výjimečném.

Zkratkovitě podáno: V říjnu 2018 při návratu motorizované hlídky do česko-americké části základny NATO v afghánské provincii Herát, začal náhle ani ne dvacetiletý afghánský voják Vahidulláh Chán střílet na své české kolegy. Dva zranil a psovoda Tomáše Procházku zabil. Byl na místě zadržen afghánskými vojáky, ti jej pak po výslechu předali Čechům a Američanům.

Čtěte také

Za několik hodin Chán zemřel, zřejmě na následky bití a mučení. Vyšetřit kdo a do jaké míry se na něm podílel, patrně příliš velká vůle nebyla. V srpnu téhož roku zemřeli tři čeští vojáci při sebevražedném útoku atentátníka, nedlouho po té bylo pět Čechů zraněno po střetu s automobilem naloženým výbušninami.

Rozjitření ze zrádné smrti spolubojovníka během služby v extrémním prostředí, kde nejvyšší nebezpečí číhá doslova na každém kroku, se tedy evidentně bralo v potaz. Nepřímo to dával najevo i tehdejší Náčelník generálního štábu Aleš Opata, tuzemská veřejnost se od vrcholně citlivé věci odvracela – a jak šel čas, v podstatě incident vytěsnila.

Vojáci nesou rakve s ostatky Čechů padlých v Afghánistánu

Široký vějíř otazníků

Ten se však po letech vrací, protože vojenská policie obvinila čtyři příslušníky české elitní armádní skupiny 601 z možného podílu na smrti Afghánce.

Čtěte také

Kolem něhož také není jasno, jestli šlo o jeho momentální zkrat, nebo byl zverbován povstalci, případně do vojenského kontingentu NATO nasazen od počátku Talibánem.

A pokud se kauza dostane k soudu, zřejmě se rozhýbá i na americké straně. Kde bylo už dřív šest vojáků potrestáno výtkou, čili nemožností povýšení i ztrátou různých výhod při návratu do civilu. A výtkou není věc uzavřena, stále je možné případné soudní řízení.

Ondřej Konrád

Případ se zdá vyhlížet téměř modelově, jako základní situace nějakého dramatu, ve kterém se nastoluje celý vějíř zásadních otázek.

Někdo na většinu z nich odpověď možná má, někdo jen těžko. Dostane-li věc na stůl soudce, ocitne se nezáviděníhodném postavení. Ale nějaký verdikt bude muset vyřknout. Všem srozumitelný, neřku-li rozumný se ovšem nebude zdát žádný.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.