Luboš Palata: Čechy a sudetské Němce spojuje láska k Česku. Nenávist a výčitky mizí

10. červen 2025

Nebylo to nic příjemného. Statisícové davy, plamenné protičeské projevy plné obvinění, hřímání, co všechno Češi musí. A skoro ani slovo o tom, co by měli, nebo mohli udělat sami sudetští Němci. Na počátku 90. let, když jsem na Sudetoněmecké dny začal jezdit, byla tato naše zvláštní krajanská komunita ještě v plné síle. A plná pocitu křivdy.

Před Českem byl tehdy vstup do Evropské unie, který sudetští Němci rozhodně nechtěli nechat Čechům zadarmo. Zrušení Benešových dekretů bylo jasným a jednoznačným požadavkem.

Čtěte také

Gesto prezidenta Václava Havla, který svoji první zahraniční cestu směřoval do Německa a sudetským Němcům se za poválečné vyhnání z vlasti omluvil, narazilo tehdy do betonové zdi našich bývalých krajanů nepřipravených k velkorysosti podobného ražení.

Musela o sedm let později přijít Česko-německá deklarace, spojená s vytvořením česko-německého diskusního fóra a fondu budoucnosti. A projít prvních pár dramatických let existence těchto nových míst dialogu, aby se to celé začalo uklidňovat.

Taky si musíme leccos přiznat

Aby sudetští Němci byli ochotni uznat, že na počátku jejich tragédie byl Mnichov a okupace českých zemí a až potom přišlo poválečné vraždění Němců Čechy a jejich vyhnání z vlasti. Aby Češi byli ochotni přiznat, že poválečné vraždění, loupení a další zločiny na Němcích zločiny byly.

Čtěte také

A vyhnání bylo sice možná v té době pochopitelnou reakcí na sedm předchozích let, ale není ničím, co bychom dnes měli a mohli hájit. A před pár lety pak přišlo sudetské vzdání se nároků na majetek zanechaný v Česku.

I v době, kdy mě jako českému novináři při některých projevech a reakcích publika na sudetoněmeckých dnech naskakovala husí kůže, měly pro mě dny našich bývalých krajanů i jiný rozměr, který jsem si naopak rychle oblíbil.

Byly to výstavní haly plné knížek o Česku, od turistických průvodců po literaturu, kroje, šperky, hračky, vánoční ozdoby. A byla to i hala s buchtami, lívanci, gulášem a bramboračkou, prostě s naší společnou kuchyní, k níž vyhrávala řízná dechovka známé melodie.

Čas opravdu léčí

Uběhly víc než tři desítky let. 80 let od konce druhé světové války a 75 let od chvíle, kdy se čeští, moravští a slezští Němci na svých dnech poprvé setkali. Dnes už i dětem, které byly vyhnány z Česka spolu s rodiči, je 80 až 90. Ze statisícových davů jsou tisíce. Ale jsou.

Luboš Palata

A v Řeznu byly o víkendu i krajanské dny. S lívanci, dechovkou, stánky s knihami i gulášem. Naši krajané mluvící německy dál žijí, existují, udržují naše zemské české tradice a kulturu. Hořkost a výčitky mizí.

Zůstává to, co máme společné. Literatura, hudba, Krakonoš, bramboračka, lívance a dechovka. Láska k Česku. Láska, která slovy klasika nakonec všechno překoná.

Autor je evropským editorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.