My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš
Americký prezident Joe Biden se v Ženevě poprvé sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Schůzka dopadla velice dobře právě proto, že se lišila od všech předchozích. Putin porušil všechny sliby, které dal předchozím americkým prezidentům. A tohle byla první schůzka, při níž nikdo nikomu nic nesliboval,“ hodnotí profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš.
Zásadním momentem podle něj bylo to, když Biden předal Putinovi seznam kroků, které Spojené státy učiní, pokud Rusko nepřestane s kybernetickými útoky.
Čtěte také
„Biden tam nepřijel žádat od Putina sliby dobrého chování, ale prostě mu řekl, že pokud se bude chovat jako dosud, tak tady mám kus papíru a na něm si můžete přečíst, jak budeme reagovat. Je na vás, abyste se rozhodl, jakou chcete budoucnost pro vlastní zemi,“ domnívá se akademik působící na Bostonské univerzitě.
Připomíná, že Rusko v minulosti dokázalo oslnit svět svými kulturními a vědeckými úspěchy, například v dobývání vesmíru. Dnes však získává pozornost jen aktivitami svých agentů v Evropě.
„To není dobrá cesta pro 21. století. Proto si myslím, že ten summit byl úspěšný. Biden byl schopen tuto realitu Putinovi představit,“ uvádí Lukeš.
Biden Putinovi prostě řekl, že pokud se bude chovat jako dosud, tak si může přečíst, jak budeme reagovat.
Igor Lukeš
Putin odmítá, že by kybernetické útoky organizoval, současně ale jejich pachatele nehledá a nepostihuje. Podle Lukeše tím navazuje na sto let starý vzorec ruského chování, kdy ruští a sovětští vůdcové tvrdí, že jejich země je malým ostrůvkem, kolem kterého krouží žraloci neboli Západ, kteří se snaží Sovětský svaz či Rusko zničit, nebo alespoň oslabit.
„A on – dřív to byl Stalin nebo Chruščov – je tím rytířem na bílém koni, který se vlastním občanům představuje jako jediný možný zachránce proti nepřátelskému Západu,“ popisuje.
Čtěte také
Alternativu pro Rusko spatřuje Lukeš v otevření se Západu, podobně jako se to stalo v dobách cara Petra Velikého.
A pokud by se začalo chovat rozumně a slušně, mělo by z toho i ekonomický prospěch.
„Kdyby se Rusko začalo chovat rozumně a slušně na mezinárodní scéně, tak by se najednou ukázalo, že by se ruská ekonomika v mnohém zlepšila. My přátelé Ruska na Západě v to doufáme,“ doplňuje.
Návrat normality
Západní politici by podle Lukeše měli tlačit na dodržování lidských práv v Ruské federaci. Pozastavuje se přitom nad Putinovou odpovědí americké novinářce, že situace s lidskými právy je ve Spojených státech mnohem horší.
Čtěte také
„Každý soudný člověk je schopen se podívat na fakt a sám si udělat závěr, co je pravdivé,“ konstatuje.
S nástupem Joea Bidena se prý do americké politiky vrací normalita a transatlantická spolupráce. Bude ale záležet na tom, jak dopadnou volby v polovině jeho funkčního období, protože americká společnost je rozdělena a téměř polovina občanů sympatizuje s heslem Amerika na prvním místě bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Komu bude patřit 21. století? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Libor Dvořák: Summit Biden-Putin vytyčil červené linie
V Ženevě se konala dlouho očekávaná schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba muži se naposledy setkali před deseti lety.
-
Schůzka Biden-Putin? Zklamaný je hlavně ukrajinský prezident, píše Kyiv Post
Podle deníku The New York Times Vladimir Putin a Joe Biden zdůrazňují zisky schůzky, ale napětí je po setkání ruského a amerického prezidenta jasně cítit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.