My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš

18. červen 2021

Americký prezident Joe Biden se v Ženevě poprvé sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Schůzka dopadla velice dobře právě proto, že se lišila od všech předchozích. Putin porušil všechny sliby, které dal předchozím americkým prezidentům. A tohle byla první schůzka, při níž nikdo nikomu nic nesliboval,“ hodnotí profesor historie a mezinárodních vztahů Igor Lukeš.

Zásadním momentem podle něj bylo to, když Biden předal Putinovi seznam kroků, které Spojené státy učiní, pokud Rusko nepřestane s kybernetickými útoky.

Čtěte také

„Biden tam nepřijel žádat od Putina sliby dobrého chování, ale prostě mu řekl, že pokud se bude chovat jako dosud, tak tady mám kus papíru a na něm si můžete přečíst, jak budeme reagovat. Je na vás, abyste se rozhodl, jakou chcete budoucnost pro vlastní zemi,“ domnívá se akademik působící na Bostonské univerzitě.

Připomíná, že Rusko v minulosti dokázalo oslnit svět svými kulturními a vědeckými úspěchy, například v dobývání vesmíru. Dnes však získává pozornost jen aktivitami svých agentů v Evropě.

„To není dobrá cesta pro 21. století. Proto si myslím, že ten summit byl úspěšný. Biden byl schopen tuto realitu Putinovi představit,“ uvádí Lukeš.

Biden Putinovi prostě řekl, že pokud se bude chovat jako dosud, tak si může přečíst, jak budeme reagovat.
Igor Lukeš

Putin odmítá, že by kybernetické útoky organizoval, současně ale jejich pachatele nehledá a nepostihuje. Podle Lukeše tím navazuje na sto let starý vzorec ruského chování, kdy ruští a sovětští vůdcové tvrdí, že jejich země je malým ostrůvkem, kolem kterého krouží žraloci neboli Západ, kteří se snaží Sovětský svaz či Rusko zničit, nebo alespoň oslabit.

„A on – dřív to byl Stalin nebo Chruščov – je tím rytířem na bílém koni, který se vlastním občanům představuje jako jediný možný zachránce proti nepřátelskému Západu,“ popisuje.

Čtěte také

Alternativu pro Rusko spatřuje Lukeš v otevření se Západu, podobně jako se to stalo v dobách cara Petra Velikého.

A pokud by se začalo chovat rozumně a slušně, mělo by z toho i ekonomický prospěch.

„Kdyby se Rusko začalo chovat rozumně a slušně na mezinárodní scéně, tak by se najednou ukázalo, že by se ruská ekonomika v mnohém zlepšila. My přátelé Ruska na Západě v to doufáme,“ doplňuje.

Návrat normality

Západní politici by podle Lukeše měli tlačit na dodržování lidských práv v Ruské federaci. Pozastavuje se přitom nad Putinovou odpovědí americké novinářce, že situace s lidskými právy je ve Spojených státech mnohem horší.

Čtěte také

„Každý soudný člověk je schopen se podívat na fakt a sám si udělat závěr, co je pravdivé,“ konstatuje.

S nástupem Joea Bidena se prý do americké politiky vrací normalita a transatlantická spolupráce. Bude ale záležet na tom, jak dopadnou volby v polovině jeho funkčního období, protože americká společnost je rozdělena a téměř polovina občanů sympatizuje s heslem Amerika na prvním místě bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Komu bude patřit 21. století? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Veronika Sedláčková , Michael Erhart
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.