Novinář: Ultranacionalista bodoval na rumunském TikToku. Za kandidátem na prezidenta může být Rusko
Za volební senzaci nebo šok označila západní média postup ultranacionalisty Calina Georgesca do druhého kola prezidentských voleb v Rumunsku. „Všude možně se analyzuje, jak se to mohlo stát. Hodně se mluví o TikToku a podpoře až 5 tisíc účtů a je zde podezření, že měl podporu z Ruska. Není to dokázané, ale nepřirozená aktivita zde byla,“ upozorňuje hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
Dalším faktorem Georgescova úspěchu je podle novináře to, že kandidoval jako nezávislý, a navíc získal velkou podporu Rumunské pravoslavné církve, která navazuje na historické tradice spojené s meziválečným Velkým Rumunskem.
„Pro spoustu lidí se Georgescu najednou stal tím, kdo porušuje politickou korektnost a mluví o věcech, které byly doposud tabu,“ vysvětluje analytik. Za přerodem dříve prozápadního politika může být uražená ješitnost, protože v roce 2012 ho dvě hlavní rumunské strany odmítly jako kandidáta na premiéra.
Čtěte také
„Začal se nacházet v takové mysticko-historizující rétorice, podle jednoho mého známého se stylizoval do role mesiáše, který zachrání Rumunsko. Nemá žádnou koherentní ideologii, mluví o návratu k přírodě, k Rumunsku a k soběstačnosti, což trochu evokuje Ceaușesca a komunistické časy. A pak je zde takový antimodernizační narativ,“ shrnuje Ehl.
Přesto považuje za nepravděpodobné, že se Georgescu mohl stát prezidentem, protože se proti němu ostatní mobilizují.
„Do značné míry záleží na tom, jak dopadnou parlamentní volby. Může nastat únava z hlasování a z toho, že vás pořád někdo oslovuje, abyste šel volit. Nevylučuji to, ale vidím to jako v tuto chvíli nejméně pravděpodobnou možnost.“
Zakonzervovaný stát
Georgesca připodobňuje Ehl k politikům v okolních zemích, jako jsou Robert Fico nebo Viktor Orbán. Podobně jako oni používá nacionalistickou rétoriku a reaguje na zklamání lidí z finanční krize, pandemie a války na Ukrajině.
V několika rozhovorech například vyzdvihl vůdce fašistické Železné gardy, že pro Rumunsko udělali mnoho dobrého.
Čtěte také
„Ten vztah je spíš emocionální, není to žádná otočka, jak se z prozápadního liberála stal nacionalista. Je to motiv historického revisionismu a porušení politické korektnosti, které je pro spoustu lidí atraktivní,“ popisuje analytik.
Parlamentní volby se konají o víkendu mezi dvěma koly těch prezidentských a podle průzkumů je vyhrají sociální demokraté. Na druhém místě jsou nacionalisté ze strany AUR, kteří v minulosti Georgesca vyloučili a ve srovnání s ním jsou umírnění.
Na třetím místě jsou nyní liberálové, jejichž prezidentská kandidátka postoupila do druhého kola díky hlasům Rumunů ze zahraničí. Přestože se rumunské ekonomice poměrně daří, má v rámci Evropské unie paradoxně nejvyšší podíl lidí ohrožených chudobou.
„Je to dané tím, že vycházíte z velmi nízké úrovně, nedůvěřujete vlastnímu systému, máte špatnou infrastrukturu a dálnice stavíte hůř než v Česku, což je už co říct. Nikdo nepřichází s novými podněty, jak rozjet ekonomiku a co udělat lépe, protože vládnoucím elitám situace vyhovuje tak, jak je,“ dodává.
Jak významné je postavení rumunského prezidenta? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Luboš Palata: Úspěšná balkánská země v EU? Ani Chorvatsko, ani Bulharsko, ale Rumunsko
Češi a Slováci si mohou oddechnout. Jejich účast ve volbách do Evropského parlamentu už není ostuda, ale slušný východoevropský výsledek, který se blíží 40 procentům.
-
Evropských témat Rumunsko moc nemá. Bojuje s korupcí a z Schengenu profituje jen menšina
Třináct let po původním zamítnutí se země z jihovýchodní Evropy konečně dočkala. Stala se součástí vnitroevropského Schengenského prostoru. Ovšem ne tak docela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka