Kamila Pešeková: Změnou volebních pravidel by si Fico zabetonoval pozici v čele vlády
Slovenský premiér Robert Fico zřejmě vypustil pokusný balonek. Jinak totiž nelze chápat jeho nedávnou úvahu, podle které by bylo dobré snížit počet politických stran zastoupených v parlamentu. Fico hned nastínil, jak by toho šlo dosáhnout: Zvýšením hranice potřebné na vstup do Národní rady Slovenské republiky z dosavadních pěti na sedm procent.
Zároveň by také musely politické strany, které se chtějí zúčastnit voleb, zaplatit daleko vyšší kauci než dosud. Ta by vzrostla ze současných 17 tisíc eur na půl milionu eur.
Čtěte také
Už jenom takto vysoce nastavená bariéra by musela zákonitě omezit politickou soutěž v zemi. Pak ale premiér zároveň dodal, že si takovou změnu dokáže představit až v příštím volebním období.
Otázka je, jak by chtěl Fico tak zásadní změnu realizovat. Na to, aby se upravila hranice na vstup do parlamentu, by mu stačila jednoduchá většina, takže podpora jeho vlastní koalice. Zatím ale takový návrh odmítly všechny další politické strany, proto se zdá, že všechno je jen v rámci úvah.
Porušení svobodné soutěže?
Ozvaly se ale také hlasy z řad ústavních právníků, kteří upozorňují, že by se mohlo jednat o zásah do svobodné soutěže politických stran, tedy že by mohlo jít o protiústavní změnu. Podobně závažným zásahem by bylo také navýšení volební kauce.
Čtěte také
Dokonce i slovenský prezident Peter Pellegrini, který se obvykle proti Ficovi nevymezuje, premiérovi vzkázal, že by se měl věnovat řešení reálných problémů, než úvahám na změnu volebního zákona. Je jasné, že politik formátu Roberta Fica nevyhlašuje do světa nic jen tak. Takže i za jeho posledními návrhy je třeba hledat úmysl.
Jaký by to mohl být, naznačuje pohled na současné rozložení sil v parlamentu. Podle zvažovaných nových pravidel by se do Národní rady dostaly jen čtyři politické strany, z toho jedna opoziční. Z těch současných by neúspěch před branami parlamentu postihl křesťanské demokraty, čili stranu, které Fico už dříve pohrozil, že ji vykostí.
Vedle nich by zůstali před branami Národní rady také pravicoví liberálové ze strany Sloboda a solidarita. Jediná možnost pro menší politické subjekty, jak se dostat do parlamentu, by bylo jejich spojení do koalic. Ty by ale pravděpodobně také musely překonat vyšší hranici.
Premiérem navždy?
Z nedávné minulosti navíc také víme, jak moc jsou slovenské opoziční strany rozhádané – a že už dosud byly největší překážkou pro spolupráci velké ambice a spory jejich předsedů. V každém případě by ale podobné návrhy na omezení počtu stran v parlamentu mohly zabetonovat Ficovu pozici v čele vlády na dlouhé roky dopředu.
Pravděpodobnost, že při takovém administrativním zásahu proti malým stranám by bylo na Slovensku ještě možné střídání mezi vládou a opozicí, by se tím snížila fakticky na nulu.
Nebyl právě toto smysl politických změn, které přinesla před 35 lety sametová revoluce v Československu?
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka