Libor Dvořák: Mlhavé naděje příměří ve válce na Ukrajině
Přestože na mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou, která by garantoval Washington, netrpělivě čeká celý svět, jsou vyhlídky alespoň na rusko-ukrajinské příměří „mlhavé“. Myslí si to respektovaný britský list Independent, který zároveň upozorňuje na víkendový výrok Volodymyra Zelenského. Podle něj omezovat jakýmkoli způsobem účast Ukrajiny na takovýchto rozhovorech by bylo „nebezpečné“.
Ukrajinský prezident přitom trvá na vstupu Ukrajiny do NATO a považuje to za „nejlevnější způsob“, jak ukončit už téměř tříletou válku.
Čtěte také
O průběhu dosavadních jednání toho přesto víme málo. Minulý pátek Donald Trump novinářům sdělil, že americké a ruské oficiální osobnosti „už probírají“ možnosti, jak zastavit bojové akce. Americký prezident označil tyto rozhovory za „opravdu podstatné“, ale do žádných podrobností nezabíhal.
Volodymyr Zelenskyj zase říká, že se jeho tým už spojil s Trumpovou prezidentskou kanceláří, ale přitom zdůraznil, že dosavadní komunikace zatím probíhá „ve velmi všeobecné rovině“.
Když k tomu přičteme nedávné zrušení cesty zvláštního vyslance amerického prezidenta pro Ukrajinu generála Keitha Kellogga, a její přeložení na pozdější termín, je zjevný nepokoj oficiálního Kyjeva pochopitelný – tím spíš, že jak prohlašuje Zelenskyj, „obě bojující strany už dávno neměly k míru tak blízko“.
Putin vs. Trump?
Úhelným kamenem jakéhokoli návrhu na zastavení palby musí ovšem být ochota Ruska a jeho prezidenta k jednání – obzvlášť teď, když ruská armáda už v loňském roce převzala iniciativu přímo na bojišti.
Čtěte také
Jen pro ilustraci: během letošního ledna Rusové obsadili dalších 430 km² ukrajinského území.
Zelenskyj si v této situaci jasně uvědomuje, že přímé rozhovory s Kyjevem by se teď pro Putina rovnaly porážce a něco takového – alespoň prozatím – nehodlá připustit.
Ukrajinský prezident přesto doufá, že v Trumpových silách je dostat ruského partnera za jednací stůl – třeba tím, že mu pohrozí dalšími sankcemi, tentokrát proti ruské energetice a bankovní soustavě a slibem neochvějné podpory, kterou budou USA i nadále poskytovat Ukrajině.
Celkem nadějně vidí výsledek nadcházejících jednání ruský nezávislý politolog Abbas Galjamov: „Vše bude samozřejmě záviset na tom, jaký návrh Putinovi učiní Trump. To zatím nevíme – na to jsou jeho výroky jako skoro vždy až příliš protichůdné… Putin ale bude spolupracovat v každém případě a osobně si myslím, že do nějakého sporu se s ním pouštět nebude… V tak silné pozici, aby si mohl něco takového dovolit a dělat si z Trumpa nepřítele, není ani on, ani jeho armáda, ani ruská ekonomika,“ míní Abbas Galjamov.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.