Laboratoř vědců a herců oslavila 5 let na scéně
Netradiční týdeník vědeckých novinek s názvem Laboratoř slaví půlkulaté výročí vzniku. Na Českém rozhlase Plus už 5 let známí vědci objasňují dění v živé přírodě a známí umělci přibližují posluchačům jejich myšlení a tvůrčí práci.
První rozhlasová Laboratoř se odehrála 1. listopadu 2013 na Týdnu vědy a techniky v knihovně AV ČR na Národní třídě v Praze.
Pořad je založen na desetiminutových konverzacích o vědeckých novinkách především z biologie, biochemie a biomedicíny. Debatéři je doplňují příklady z oblasti kultury a životního stylu. Studie o laboratorních myších, octomilkách nebo háďátkách střídají novinky z evoluční minulosti druhů, z hlubin oceánů i tropických pralesů.
K pravidelným vědeckým účastníkům rozhlasových Laboratoří patří Fatima Cvrčková, Jan Černý, Jan Pačes nebo Pavel Stopka, z herců se do pořadu vracejí například Martina Hudečková, Otakar Brousek, Petr Vacek, nebo Arnošt Goldflam.
Laboratoř byla svědkem průlomu, jaký do vědy vzneslo zjednodušení úprav genů. Přináší víc a víc dokladů o tom, jak mikrobiom působí na životní funkce člověka a zvířat. Všímá si evolučních trendů, klimatických změn na planetě i snah vědců ochránit ekosystémy před činností člověka.
Výroční rozhlasová Laboratoř se vysílala v přímém přenosu 11. listopadu 2018 z divadla Viola v Praze. Vědci a herci v ní debatovali o vlivu střevních bakterií na pohyb a hyperaktivitu, o bílkovině, která může přispět k léčbě obezity, a o rybce, která pomáhá vědcům ověřit vedlejší účinky budoucích léků.
Poslechněte si záznam celého pořadu. Také si můžete poslechnout všechny díly pořadu Laboratoř, nebo se podívat na videozáznamy.
Související
-
Ranní ptáče dál doskáče a možná se i vyhne rakovině prsu
Ženám, které ráno vstávají časně, podle vědců z Bristolské univerzity hrozí o polovinu menší riziko rakoviny prsu než těm, jež jsou aktivnější večer a chodí pozdě spát.
-
Španělská chřipka přišla před sto lety v několika vlnách, připomíná historik medicíny Sallfellner
Egon Schiele, Guillaume Apollinaire nebo český malíř Bohumil Kubišta. Spolu s nimi padlo za oběť pandemii španělské chřipky ve 20. století více než 20 milionů lidí.
-
Největší kůrovcová kalamita v historii? Vždycky jsme to zvládli, zvládneme to i teď, říká Draštík
Jak jsou na tom české lesy? A můžeme jim nějak pomoci? Diskutují Petr Zahradník a Pavel Draštík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.