Kterýpak zvíře?! „Normální“ příběh jednoho vtipu z let normalizace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiskra Rychnovska 1. srpna 1974, strana 3

V kalendáři byl čtvrtek 1. srpna 1974. Média – tehdy ještě vlastně sdělovací prostředky – měla hlavní téma žně, například čtenáři Rudého práva se v hlavním článku na straně 1 dočetli, že dobře sklidit znamená mít dobře seřízené stroje, nebo že na stavbě pražského metra padl rekord, když raziči mezi stanicemi Muzeum a Náměstí Míru vyrazili o čtyři metry tunelu víc, čímž překonali vlastní měsíční rekord…

Taková byla témata novin v dalším normalizačním roku. Stejného dne o rok dřív to nebylo jiné a 1. srpna 1975 psaly noviny to samé. Jen ty stanice metra byly jiné… Jakoby se čas zastavil. Srpen 1968 byl politickou prehistorií – a do Charty 77 bylo ještě daleko. Ale ani v téhle době „mezi srpnem a Chartou“ nebyla nouze o zajímavé příběhy.

Jeden z nich se začal psát v červenci 1974 v redakci okresního týdeníku Jiskra Rychnovska. Byla doba dovolených a v době, kdy redaktoři nemohli přidat pár policejních zpráv navíc nebo natáhnout článek o nežádoucích účincích opalování o několik odstavců, v té době se informace do okresních novin sháněly věru velmi špatně. A navíc ty dovolené! Šéfredaktor Jiří Kašpar odjel, šest stránek týdeníku leželo na bedrech jeho zástupce Vojtěcha Bašátka (který byl celé jaro v Krajské politické škole a do novin se vrátil před několika týdny) a redaktora Josefa Plachetky (který do novin přišel z konstrukce Adastu Dobruška teprve v lednu).

Bylo krátce před uzávěrkou první srpnového čísla a na straně 3 bylo stále ještě volné místo o velikosti čtyřikrát sedm centimetrů. Co tam dát? Všechna témata o čestných dárcích krve, o branné výchově na školách, o kouření a zdraví nebo o sociálně zdravotním kurzu pro dívky cikánského původu už byla vyčerpána…

Josef Plachetka si tehdy vzpomněl, že v jedné skříni leží už delší dobu obálka s kreslenými vtipy. Do redakce je kdysi poslal nějaký kreslíř. Okresní týdeník vtipy moc netiskl…, ale bylo léto… okurková sezona … co tam jenom dát? Vylovil obálku a před šéfredaktorova zástupce položil tři perokresby vtipů na čtvrtce ve formátu A4. Byly spíš podprůměrné než průměrné, ostatně z čeho si také v té mizerné době dělat legraci? Nejspíš tak z maloměšťáků, z klackovité mládeže nebo nepoctivých vedoucích v masně. Tenhle vtip zcela v tomto duchu bojoval proti vandalům, kteří ničí veřejnou zeleň. Nějaký zahradník na něm pohraboval trávník, přes který vedly odspoda nahoru stopy velkých bot – a zahradník si k tomu říká: Kterýpak zvíře?

V tom spěchu bylo rozhodnutí jednoduché: ano, dáme to tam. Když Jiskra Rychnovska ve čtvrtek 1. srpna 1974 vyšla, nic nenasvědčovalo tomu, jakou bouři tenhle vtip vyvolá. Těm o něco bystřejším totiž došlo, že tvar trávníku, který zahradník hrabe, je nějaký povědomý. Pak už jen stačilo noviny otočit tak, aby stránka byla „naležato“. Z trávníku se v tu chvíli stala silueta Československa a stopy velkých bot nevedly odspoda nahoru, ale od východu na západ. A byl srpen… Srpen!

A zatímco zástupce šéfredaktora odjel v neděli 4. srpna na vytouženou dovolenou do Jugoslávie, na zbytek redakce dopadaly hromy a blesky. Bdělí soudruzi si závadného vtipu všimli. Státní bezpečnosti, která se iniciativně ujala vyšetřování, nedalo mnoho práce vypátrat, kdo je autorem vtipu – a nakonec zjistila i to, jak se dostal do redakce a jak do novin.

Na tenhle vtip nemohlo mnoho lidí dlouho zapomenout. Do čtyř měsíců byla celá redakce Jiskry Rychnovska rozprášena (až na sekretářku, která prokazatelně za nic nemohla) a vlna hněvu soudruhů z Okresního výboru KSČ v Rychnově nad Kněžnou smetla i ideologického tajemníka, který měl noviny na starosti a podle mínění nadřízených je „neuhlídal“.

Příběh vtipu, který změnil životy mnoha lidí, vybízí k širším úvahám o normalizačním humoru a cenzuře. Jak fungovala a z čeho bylo možné dělat si legraci a z čeho už ne – o tom všem bude další dokument z cyklu Téma. Vysíláme ho v neděli 18. listopadu ve 20:10 hodin.