Václava Šmejkala poslala komunistická justice za mříže hned dvakrát, za normalizace ho sledovala StB
Silná mravní osobnost, zásadový, oddaný demokratickým principům – taková slova se objevovala v nenápadných nekrolozích, které vyšly po smrti Václav Šmejkala (1909-1983). Za normálních okolností bychom k jeho jménu mohli připsat „gymnaziální profesor“.
Jenže konec 40. a začátek 50. let, to nebyly normální okolnosti. Osud jednoho z mnoha politických vězňů před časem zaujal literární historičku Petru Loučovou, která o Václavu Šmejkalovi mluví v pořadu Portréty.
„Protistátní“ letáky
Čtěte také
Šmejkal vystudoval matematiku a deskriptivní geometrii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. „Srdcem jsem se ale matematikem nestal,“ napsal v roce 1980. Hodně času strávil na přednáškách na Filozofické fakultě, kde ho zajímala historie, dějiny umění a literatura.
Po válce se stal ředitelem gymnázia v Ústí nad Labem. Coby člen národně socialistické strany nepatřil k těm, kteří by vítali únor 1948, kdy se moci ve státě chopili komunisté. Nedlouho poté byl vedoucí funkce zbaven a ve škole zůstal jako řadový pedagog.
Ještě před koncem školního roku mu několik studentů ukázalo „protistátní“ letáky, které rozšiřovali. Šmejkal se je snažil od jejich počínání odradit, ale marně. Když byla studentská skupina odhalena Státní bezpečností, vyšlo najevo, že o letáku věděl i Šmejkal.
Dvojí odsouzení
V létě 1948 byl odsouzen na devět let odnětí svobody. Za relativně mírný trest mohlo to, že ještě neexistoval nechvalně proslulý zákon na ochranu lidově demokratické republiky č. 231/1948 Sb. Šmejkal si trest odpracoval v dolech v Horní Bříze, na Hornoslavkovsku a Příbramsku.
V pracovním táboře Svatopluk byl po práci přidělen do lágrové knihovny, kde potají sepisoval svědectví vězňů o tom, jak s nimi komunistická Státní bezpečnost zacházela při výsleších a za co byli odsouzeni. Zápisky se podařilo zaměstnankyni věznice propašovat domů, kde je uschovala.
Šmejkal byl v září 1956 propuštěn a pokusil se zápisky získat. StB se o tom dozvěděla a byl znovu odsouzen; ve vězení byl do května 1960. Jeho vězeňské verše vyšly později bibliofilsky ve sbírce Ostnatý drát (1968).
Pod dohledem StB
Po propuštění pracoval v řadě dělnických profesí (vyučil se zedníkem), věnoval se ale také literární činnosti, překládal francouzskou a německou poezii (mj. Goethe, Heine, Rilke) a sbíral materiál pro kritický portrét Emy Destinnové. Stal se tajemníkem Spolku českých bibliofilů a později také vedl jejich zpravodaj a pozvedl ho na vysokou odbornou úroveň.
Po celá 70. a 80. léta se o něj zajímala Státní bezpečnost; o úrovni její informovanosti (alespoň v případě Václava Šmejkala) svědčí neuvěřitelná skutečnost, že jeho úmrtí zaznamenala až tři roky poté, co k němu skutečně došlo.
Dodejme, že 5. října roku 2006 byla v Ústí nad Labem v budově gymnázia Václavu Šmejkalovi odhalena pamětní deska. Tamější gymnázium a odborná škola jsou také po V. Šmejkalovi pojmenovány.
Související
-
Opat Machalka se před 70 lety ocitl v čele vykonstruovaného procesu s řeholníky. Dostal 25 let
Jeden z velkých inscenovaných procesů, který komunistická justice vedla proti odpůrcům, se odehrál na jaře 1950. Před soudem stálo 10 představitelů mužských řeholních řádů.
-
Poslední svobodně zvolený starosta Junáka dal StB zabrat. Po Velenu Fanderlikovi pátrala 15 let
Bylo to jak se sněžným mužem: všichni o něm mluvili, ale nikdo ho neviděl. Tak to vypadalo, když se StB pokoušela vypátrat Velena Fanderlika. Po 15 letech to vzdala.
-
Příběh Vladimíra Pekelského je stále záhadou. Byl kolaborant, odbojář i spolupracovník StB
Před 35 lety zemřel v Kolíně nad Rýnem muž, který měl za sebou pestrou minulost: za války kolaborant s nacisty, po válce emigrant, organizátor odboje – a nakonec agent StB.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.