Konec hlasovací mašiny. Jak se poslanci po listopadu 1989 učili svému řemeslu
Být poslancem, to byla v dobách komunismu v podstatě volnočasová aktivita. Párkrát do roka jste dorazili na zasedání, něco jste odmávli, protože se to od vás očekávalo, mohl to být třeba státní rozpočet nebo pendrekový zákon, a tím to končilo. Ale po listopadu najednou poslanci poslouchali zprávy premíéra o tom, že jsme promarnili 40 let, prezident bez varování zákonodárcům představil nový název republiky a státní znak. A poslanci objevili prostý fakt, že mohou nesouhlasit.
Málo se ví, že svou první návštěvu v porevolučním parlamentu vykonal čerstvě zvolený prezident Václav Havel 12. ledna 1990 při své první cestě na Slovensko.
Čtěte také
Na půdě Slovenské národní rady (SNR) čili republikového parlamentu pronesl krátkou improvizovanou řeč, v níž ocenil, že se rada postupně přeměňuje z jakéhosi stroje na odsouhlasení předložených zákonů ve sbor, kde se diskutuje, hlasuje pro i proti, popřípadě je možné se hlasování zdržet.
„Začíná to připomínat parlament,“ poznamenal Havel. Je příznačné, že jeho jemný smysl pro humor v prostředí z velké části ještě tvořeném předlistopadovými „poslanci“ moc nefungoval.
Pomlčková válka
Historie ovšem prezidenta nepěkně dohnala – o pár týdnů později přednesl v parlamentě celostátním, tedy ve Federálním shromáždění, svůj návrh změny ústavního zákona o názvu státu, novém státním znaku a novém názvu armády. A narazil.
Čtěte také
Svou zákonodárnou iniciativu předem s parlamentními činiteli neprojednal. Zjevně počítal s momentem překvapení a s pravděpodobností, že parlament mu díky jeho všeobecné autoritě automaticky odhlasuje vše, co mu hlava státu předloží.
K tomu nedošlo, parlament se skutečně začal chovat, jak mu náleželo, a trval na řádném projednání návrhu a na procedurálních postupech. Výsledkem bylo, že se rozhořel intenzivní spor o název republiky, později známý jako „pomlčková válka“.
Harcovníci a nováčci
Přitom ani jedna z částí tehdejšího „federálu“ nebyla tvořena profesionálními politiky. Těžko za ně šlo označit dosavadní kývaly a „poslanecké“ přisluhovače komunistického režimu, kteří neprošli svobodnými volbami a své mandáty získané v roce 1986 používali pouze jako převodovou páku KSČ bez možnosti zákony spoluvytvářet nebo dokonce vracet.
Čtěte také
Ale profesionály nebyli ani poslanci noví, jichž byla zhruba třetina. Do parlamentu nastoupili mezi prosincem 1989 a březnem 1990 na základě takzvaných kooptací.
To byl proces, kdy nejzkompromitovanější poslanci z řad komunistů byli na základě nového ústavního zákona odvoláni, nebo přinuceni rezignovat. Uvolnili tak své mandáty nové demokratické garnituře, tedy lidem, které navrhlo zpravidla Občanské fórum a Veřejnosti proti násilí, ale paradoxně i dosavadní strany Národní fronty, tedy kromě KSČ i lidovci a socialisté.
Jinými slovy – byl to parlament, který se rychle učil novým, ale přitom vlastně klasickým parlamentním postupům. Konečně začal vykonávat práci, která má svou vážnost a odpovědnost a samozřejmě také jistou klopotnost a zdlouhavost.
Čalfova zpráva a Klausův „opasek“
Ze střípků prvních týdnů roku 1990 stojí za pozornost mimo jiné vystoupení federálního premiéra Mariána Čalfy o stavu československé federace. Ta musela poslance zdrtit především svou délkou – premiér ji přednášel přes dvě hodiny a po zkrácení měla 60 stran.
Čtěte také
Čalfova řeč byla jakousi zhuštěnou kronikou slepé cesty mezi únorem 1948 až 1989 a svým způsobem tak variantou na Havlův slavný novoroční projev začínající sloganem „Naše země nevzkvétá“.
Mezi další pozoruhodné momenty patří seminář tehdejšího československého ministra financí Václava Klause o sestavování státního rozpočtu na rok 1990 (na začátku roku platilo rozpočtové provizorium) s typickými klausovskými špílci té doby. Naznačoval, že šetřit musí každý sám u sebe. Včetně Federálního shromáždění.
My je tady nechceme!
Důležitým tématem oněch prvních týdnů roku 1990 ve Federálním shromáždění byl také odsun sovětských okupačních vojsk z našeho území, na kterém měl v rámci parlamentu mimořádný podíl poslanec Michael Kocáb.
Čtěte také
Díky kooptacím se do československého parlamentu po dvaceti letech vrátila Božena Fuková. Ta patřila na podzim 1968 mezi pouhé čtyři poslance Národního shromáždění, kteří hlasovali proti smlouvě o takzvaně „dočasném pobytu“ sovětských vojsk v Československu.
Na jaře 1990 pronesla Fuková v parlamentu projev, ve kterém ocenila přístup Václava Havla a také – a to je důležité – také sovětského prezidenta Michaila Gorbačova při sjednávání této klíčové dohody o konci okupačních vojsk v Čechách.
Poslechněte si celý Archiv Plus.
Související
-
Devadesátky BONUS: Baudyš v tom letadle opravdu nestřílel. Byl to člen ochranky, vzpomíná Kalousek
„Doprovázel jsem Antonína Baudyše, jako jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, celou jeho politickou kariéru,“ vzpomíná Miroslav Kalousek v cyklu Devadesátky.
-
Devadesátky: Po opoziční smlouvě přestali lidé politikům věřit
Co znamenala pro českou společnost opoziční smlouva? A jak ji zasáhla nezaměstnanost? Cyklus Českého rozhlasu Plus Devadesátky se ohlíží za fenomény porevolučních let.
-
Herman: Církve dostaly příležitost, a tu kartu zvedly. Do té doby nám komunisti jen vymývali mozky
„Po dobu komunistického režimu patřilo téma církev do oblasti jakéhosi zoologického exota, bylo tady informační embargo,“ vzpomíná diplomat Daniel Herman.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.