Devadesátky BONUS: V celé Sněmovně byla jediná kopírka, která se navíc přehřívala, vzpomíná na rok 1990 poslanec Benda
Začátek roku 1990 se v Československu nesl ve znamení rychlých změn. Po 40 letech totalitního státu tady bylo potřeba nové legislativy vlastně všude, kam se člověk podíval. Potvrzuje to i nejdéle sloužící poslanec Marek Benda (dnes ODS, ale do České národní rady vstupoval jako člen KDS).
„Byla to nesmírně rychlá a intenzivní doba. Jestli dnes někdo o té době píše paměti, tak já bych toho schopen nebyl. Protože většinu věci si prostě nepamatuji, respektive jen zběžně,“ říká Benda. „Všechno se dělo v rychlosti a obrovsky intenzivně,“ vzpomíná.
Ani budovy dnešní Poslanecké sněmovny se se současným stavem prý nedají srovnávat.
„Když jsme sem na začátku roku 1990 dorazili, u dveří byly jen skřínky na boty. Do nich si člověk možná mohl dát papíry, ale rozhodně se nepočítalo s tím, že by se tady víc pracovalo.“
Čtěte také
„Když jsme například v létě 1990 ve třech skupinách přepisovali zákon o volbách do obcí, a tehdy ještě i do okresních úřadů, byla v celém domě jediná kopírka. Ta se po 12 kopích zastavovala, protože by se přehrála. Takže jsme na sebe stále čekali,“ doplňuje.
Jak poslanec vzpomíná na posledního federálního premiéra, který byl před revolucí úředníkem v bance, tedy na Jiřího Stráského? „Honza byl hrozně férový a nesmírně pracovitý člověk. Václav Klaus ho ,používal‘ tam, kam sám jít nechtěl. Tam všude pak byl Stráský,“ dodává poslanec Benda.
Vzpomínky na Miroslava Macka najdete v audiu, poslechněte si pořad Portréty, který podrobně mapuje politiky 90. let, a to v rámci cyklu Devadesátky. Ptá se David Hertl.
Související
-
Devadesátky: Četlo se všechno a všude
Sametová revoluce v listopadu 1989 přinesla nejen změnu politických poměrů, ale především návrat svobody. To se projevilo i v knihkupectvích a literatuře.
-
Začíná nový cyklus pořadů Devadesátky – kdo si je pamatuje, ten je neprožil
90. léta? Byly to politické změny, výrazní politici a kulturní fenomény – v hudbě, filmu nebo módě. Ale také nárůst kriminality a korupce.
-
ODA byla strana malá a doopravdy konzervativní, vzpomíná zakladatel Bratinka
Jen pár týdnů od začátku sametové revoluce dne 17. prosince 1989 se v bytě Pavla Bratinky sešlo asi 13 lidí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.