Komunistický převrat v únoru 1948 odstartovala zpackaná demise 12 ministrů
Jednou z klíčových událostí moderních československých dějin byla demise demokratických ministrů v únoru 1948. Právě ona odstartovala následnou vládní krizi, kterou vyřešil předseda vlády Klement Gottwald po svém. Šlo dohromady o 12 ministrů: z Československé strany lidové, Demokratické strany a České strany národně sociální. Zmýlili se, když předpokládali vypsání předčasných voleb. Tehdy se ale včas nepřidali další členové kabinetu, mohl Klement Gottwald udělat osudový tah.
Prezidentovi Edvardu Benešovi předložil vládu novou, už ale složenou pouze z komunistů. Udělal Beneš osudovou chybu, když na jejich jmenování přistoupil? Ptají se Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
V první části pořadu se pak můžete vrátit do roku 1980.
Čtěte také
Rok 1980 byl rokem letních olympijských her v Moskvě, bojkotovaných západními demokraciemi, protestujícími proti válce Sovětského svazu v Afghánistánu. Byl to také rok začátku íránsko-irácké války nebo ničivého zemětřesení v italské Neapoli.
V Československu byl prezidentem opět zvolen Gustáv Husák, konala se 5. celostátní spartakiáda, proběhlo velké sčítání lidu a byla dokončena dálnice z Prahy přes Brno do Bratislavy.
Víc se dozvíte od Petrušky Šustrové a Petra Koury, ale jen do 23. března 2023.
Související
-
Neznámé tváře února 1948: Nenápadný pomocník převratu Josef David
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.