Kompetence krajů jsou jasné, rozdělování státních peněz už méně, vysvětluje v předvolební debatě právník Wintr

9. září 2020

Na kolik se kraje za 20 let svého fungování osvědčily? Zlepšilo zřízení krajů občanům život? Diskuze ve volebním speciálu Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu se účastní tři bývalí hejtmani a ústavní právník.

Čtěte také

„Kraje vznikly hlavně proto, aby se místní politické ambice promítly do postoje, směřování peněz, zdůraznění určitých prvků v rozvoji krajů. Namnoze se to tak i dělo,“ tvrdí bývalý hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (nestraník za KDU-ČSL).

Příkladem prý může být oblast investic. „Dřív byly přidělovány prostředky na základě dobrých vztahů různých lidí, někde férově, jinde méně. Dnes je to součást rozhodnutí a politické strategie toho kraje,“ dodává v první předvolební debatě Plusu a Radiožurnálu.

Rozbili by nám okna

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a europoslanec za ODS Evžen Tošenovský odmítá hodnotit plošný přínos nového zřízení. „Ale vznikla samospráva a lidé z daného místa začali rozhodovat. Třeba že opraví tuto cestu, a tamtu ne.“

A dodává: „Nesli zodpovědnost. Voliči jim za to můžou nadávat, je to celkem otevřená hra. Dřív se o nemocnicích skoro nevědělo, komu patří. Najednou se samospráva musela začít starat. Protože by jim občané možná rozbili doma okna.“

Politické rozhodnutí

Tošenovský dodává, že vznik krajů nebylo technické rozhodnutí, ale politické. „Aby vznikla samospráva. Některé strany si myslely, že jim vznikne větší prostor na politickou hru.“

Čtěte také

Miloš Petera, bývalý hejtman a současný náměstek hejtmanky Středočeského kraje za ČSSD, připomíná další zásadní funkci, kterou kraje mají. „Na svém území, které není malé, se snaží dbát na to, aby někdo nebyl zanedbáván na úkor druhého. Takže jejich role je nezastupitelná.“

„Mají to ale velmi složité v tom, že vykonávají jak státní správu, tak samosprávu. A lidé od nás očekávají, že některé věci vyřešíme. My ale musíme postupovat ve stylu státní správy, což je někdy opravdu složité, například v oblasti životního prostředí.“

Problém nejsou kompetence, ale peníze

Ústavní právník Jan Wintr z Katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy věří, že v zásadě jsou kompetence státu, krajů a obcí rozděleny jasně.

„Bolest je leckdy v tom, že ze zákona vyplývá, že střední školy nebo silnice II. třídy jsou v gesci krajů. Ale stát, který obecně ručí za dobré fungování služeb, svěřil tyto povinnosti krajům, ale nedal jim na to peníze.“

Není úplně jasná vazba mezi úkoly a penězi. Úkoly jsou jasné ze zákona, ale klidně se může stát, že stát peníze krajům nebo obcím vezme, případně jim zaškrtí rozpočtové příjmy, ale ony pořád musí zajišťovat veřejné služby.
Jan Wintr

„A to je mnohem závažnější problém než případné kompetenční spory, kterých si já nejsem vědom,“ dodává právník.

Chce to revizi, navrhuje Březina

Tošenovský je přesvědčený, že po 20 letech fungování krajů je čas začít vést debatu o jejich funkci. „O tom, co bychom mohli poopravit, upřesnit, včetně finančních prostředků, o kterých mluvil (právník) Wintr.“

Čtěte také

„Doba k tomu dozrála. Bohužel, není to politické téma. V systému řízení státu, co dělá obec, co dělá kraj, co dělá ministerstvo, je podle mého často docela překryv,“ věří europoslanec.

Březina souhlasí, že problém je v rozdělování státních peněz. „Je proto doba na to, aby někdo udělal analýzu a revizi. Jen si myslím, že dnes máme na starosti jiné věci, takže to ještě počká.“

Také Petera uznává, že je na místě udělat revizi fungování krajského zřízení po 20 letech. „Za tu dobu se demografický vývoj v českém státě změnil.“

„Došlo k přesunu lidí v rámci krajů a rozpočtové určení daní vycházelo ze situace před rokem 2000. Všechny kraje jsou navázány na státní rozpočet a bylo by dobře, aby byly i peníze na opravy silnic v rámci rozpočtového určení daní automaticky přidělovány krajům. Když se vláda rozhodne, že nám je nedá, tak nám je nedá,“ kritizuje současný systém Milan Petera (ČSSD).

Celou debatu, kterou moderoval Jan Bumba, si poslechněte v audiozáznamu. Další, tentokrát na téma senátních voleb, připravujeme na středu 16. září od 17:05 hodiny.

Související