Když letos uděláme půlbilionový schodek rozpočtu, tak v roce 2021 na stejném čísle začneme, varuje makroekonom Fassman
Poslanci dnes už potřetí jednají o navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok. Je to nejdůležitější zákon, který ovlivní životy každého z nás. Odborníci, které Český rozhlas Plus oslovil, ale nabádají k velké opatrnosti, spíš by vládou navrhovaný 500miliardový schodek ke schválení nedoporučili.
Čtěte také
„Vláda má investovat, ale druhým dechem musím říct, že investiční akce by měly být náležitě zdokumentovány a vyčísleny,“ říká ve Speciálu šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Přidává i své další pochybnosti, podle kterých je žádost o další navýšení schodku v tuto chvíli předčasné. „Nejmíň měsíc navíc by prospěl k informovanosti, co se skutečně v ekonomice po rozvolňování opatření děje. Jestli bude pokračovat pokles příjmů, nebo se ukáže něco o zlepšování ekonomiky.“
V tuto chvíli totiž nemáme relevantní data statistiků, nevíme, co se dělo v červnu s HDP, nemáme data z průmyslu, ze stavebnictví, o trhu práce, včetně zpřesněná čísla příjmů a výdajů státního rozpočtu – to všechno jsou podle Zamrazilové údaje, které budeme znát až koncem července.
Musíme se proinvestovat?
Co říká Zamrazilová na premiérem Andrejem Babišem (ANO) nebo ministryní financí za ANO Alenou Schillerovou už tolikrát opakované heslo, podle kterého se musíme krizí proinvestovat? „Máme jen hrubý rozpis jednolitých kapitol a je třeba říct, že investiční akce mají být podrobně zdokumentovány a vyčísleny, včetně časového návrhu,“ odpovídá.
Čtěte také
Připomíná, že každá nově vypsaná veřejná zakázka v Česku trvá 3 až 4 měsíce, a to v tom lepším případě, kdy se nikdo neodvolá. „Mám pochybnosti, že se to podaří proinvestovat do konce roku,“ říká šéfka rozpočtové rady.
Zároveň se obává, že nejhůř na tom bude český export, od automobilového průmyslu po strojírenství a nové technologie. „Je otázka, jestli (vláda) nějak dokáže zmírnit výpadky v oblasti exportu, který je ale pro nás klíčový,“ dodává Zamrazilová.
Ředitel odboru legislativy Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič k investicím říká: „Veřejné investice určitě smysl mají, dokonce jsou oblasti, kde jsou téměř nezastupitelné. Z hlediska objemu to tak zásadní není, ale veřejné investice nebývají tak efektivní jako ty soukromé.“ Podnikatelé by prý raději viděli, kdyby dostali prostor pro soukromé investice samotných firem.
S návrhem kabinetu nesouhlasí ani makroekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Babišův poradce pro ekonomiku Martin Fassmann. „Tady se vylilo dítě i s vaničkou. Finance si ulehčily situaci, když nepřipravily návrh rozpočtového rámce na příští rok, a teď se dozvídáme opatření jakousi salámovou metodou. Tu se cosi přijme na straně příjmů, tu na straně výdajů, ale vůbec v tom nevidíme nějakou logiku, natož nějaký souhrn, součet.“
Důležitější je rozpočet 2021
Fassmana už prý moc nezajímá rozpočet na letošní rok, ten, který vyhlíží, je na rok příští. „O něm ale nikdo nemluví. Když ale letos udělám schodek 500 miliard, tak minimálně stejný musíme udělat i rok příští,“ varuje.
Čtěte také
Minčič upozorňuje i na další hazard, a to morální. „Ta blahosklonnost ke schodku poloviny bilionu zakládá obrovský morální hazard do budoucna. Tolerance ke schodkům, které je tak jednoduché navrhnout. To bych nedělal,“ dodává.
Schodek státního rozpočtu by se měl změnit už potřetí. Z původních 40 miliard korun ho kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru vláda navrhovala zvýšit na 200 miliard, poté na 300 miliard a teď na 500 miliard korun. Z dostupných informací vyplývá, že se vládní koalici ANO a ČSSD sice podaří navýšení za pomoci KSČM prosadit, s velkou pravděpodobností to ale nebude ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze, jak původně kabinet chtěl.
Celý Speciál Jana Bumby najdete v audiozáznamu.
Související
-
Julie Hrstková: Jak zdevastovat rozpočet a nepomoct ekonomice
Není sporu o tom, že opatření proti koronaviru ochladila ekonomiku k bodu mrazu. Stejně tak platí, že ekonomika potřebuje pomoc, a to i za cenu vyššího zadlužení státu.
-
Proč by se další zvýšení státního dluhu mělo schvalovat v nouzi? Ptá se šéfka rozpočtové rady
Vláda schválila další prohloubení schodku státního rozpočtu na letošní rok ve výši 300 miliard korun, rozhodnout ale musejí poslanci. Je to nutné?
-
Kalousek: Rozpočtové výdaje, které nejsou nezbytné, se budou muset seškrtat
O tom, že situace kolem šíření koronaviru bude mít dopad na ekonomiku, nelze pochybovat. Ministryně financí oznámila, že počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.