Klimatická neutralita bude bolet, hlavně ale musí spolupracovat celý svět

29. květen 2021

Klimatickou změnu se vypořádává každý stát po svém. Pokud se má ale někdy postupující oteplování zvrátit, musejí všichni spolupracovat. K tomu má sloužit plnění Pařížské klimatické dohody, ke které se opět přihlásila i americká administrativa v čele s novým prezidentem Joe Bidenem.

Čtěte také

Vedle mezinárodních jednáních o omezování emisí skleníkových plynů, které by mělo svět přiblížit ke klimatické neutralitě, jde hlavně o peníze. 

Bohaté státy, které se rozvinuji díky dlouhodobému využívání fosilních paliv, slíbily, že přispějí chudším rozvojovým zemím.

Například v rámci Zeleného klimatického fondu, který pomáhá vypořádat se s dopady změny klimatu.

Jak to funguje v praxi, aby nezůstalo jen u prázdných slibů? A jak se vyvíjejí mezinárodní jednání? Poslechněte si celé Zaostřeno, které natočil Štěpán Sedláček.

autor: Štěpán Sedláček
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.