Co by Santini nepostavil? Dnes by proslulý umělec narážel na nepochopení, soudí architekt
Je to 300 let, co zemřel architekt Jan Blažej Santini Aichel. Pořad Zaostřeno připomíná nejen jeho odkaz, ale snaží se zapátrat také po tom, jak by se mu projektovalo a stavělo v dnešní době přísného památkového dozoru a veřejné diskuze o tom, co je a není přípustné při přeměně budov a prostranství, která sdílíme a ve kterých žijeme.
Jan Blažej Santini Aichel proslul schopností vdechnout památkám nový život. Zemřel 7. prosince 1723, a kdyby se teď v 21. století pokoušel o to, co si od něj objednávali investoři před třemi stoletími, pravděpodobně by narážel na nepochopení. A to je chyba, říká architekt Stašek Žerava, který vede v České komoře architektů pracovní skupinu Památkové péče.
Poslechněte si celé Zaostřeno Víta Pohanky.
Související
-
Santini-Aichel byl opravdovým mistrem ve hře se světlem, říká správce kláštera v Kladrubech
„Santini neuvěřitelně prosvětluje barokní stavby, kdy v každou denní hodinu a každý den v roce se v prostoru stavby mění světelné podmínky,“ říká správce Milan Zoubek.
-
Na náš kostel se musíte dívat Santiniho očima a najdete plno symbolů, vysvětluje kastelánka
„Santini nemá ve střední Evropě snad ani srovnání,“ myslí si kastelánka ze Zelené hory u Žďáru nad Sázavou Michaela Řeháčková. Sama má kancelář v márnici.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.