Klaus: Neměl bych problém s EU, kdyby Evropská unie nebyla. Bylo by jen společenství států

17. květen 2019

Volební kampaň do Evropského parlamentu, změna Evropské unie, brexit a czexit i odpověď na to, proč si myslí, že se Unie přeměnila v postdemokratické monstrum. Témata pro bývalého prezidenta Václava Klause v Interview Plus.

Václav Klaus je nejvýznamnější osobností polistopadového období, říká Jiří Weigl

Jiří Weigl, bývalý kancléř exprezidenta Václava Klause

Ekonom Jiří Weigl spolupracuje s bývalým prezidentem Václavem Klausem více než 30 let. Nyní je výkonným ředitelem jeho institutu. „Jsem přesvědčený, že Václav Klaus je nejvýznamnější osobností polistopadového období,“ říká.

Pro řadu politiků a analytiků je to, jak uspějí strany zaměřené proti Evropské unii, hlavní otázkou nadcházejících eurovoleb. Podle Václava Klause ale vlastně o nic nejde.

„Já bych to totiž řekl silněji: EU je v hluboké krizi. Jsou lidé, kteří si to uvědomují, reflektují to a chtějí s tím něco dělat. A pak jsou ti, co mají klapky na očích, myslí si, že je v EU všechno třpytící a žádnou změnu nechtějí,“ říká.

Zároveň ale připouští, že důležité bude, nakolik ty strany, „co si trošku dovolují EU kritizovat, uspějí víc než v minulosti, a jestli ta míra bude natolik statisticky významná, že to s Unií něco udělá,“ dodává s tím, že má i vlastní odhad.

Eurovolby? O nic nejde

„Má představa je, že k žádné změně nedojde. Že nějaké to marginální posílení euroskeptických stran možná bude, ale v celé Evropě, nikoli v České republice. Tady žádná taková strana není, takže u nás v těchto volbách absolutně o nic nejde,“ říká Klaus.

Petr Hartman: Václav Klaus mladší je zatím silnější než ODS

Václav Klaus mladší, předseda sněmovního školského výboru

Rezignace, nebo odvolání. To byly jediné dvě možnosti, ze kterých měl volit Václav Klaus mladší.

Bývalý prezident a premiér si tak trochu posteskl, že „když už toho mého syna páni Fialové z ODS vyhodili, tak je škoda, že tak pozdě… Mohli ho vyhodit trošku dřív a já mít stranu, kterou volit.“

Dvojí kvalita potravin, tedy téma, které má jako jedno ze svých hlavních ve volební kampani třeba hnutí ANO, ale i ČSSD, ODS, KDU-ČSL a další, Klaus vůbec nezaznamenal. „Nevím, jestli takové nějaké strany tady jsou, ale pak jsou to stany nemocné a potřebovaly by vyšetření nějakého vhodného lékaře. O dvojí kvalitu potravin přece vůbec nejde.“  

Téma, které by mělo cloumat volební kampaní, vidí jinde. „Jde přece o to, že se Unie přeměnila v nedemokratické, postdemokratické monstrum, které zásadním způsobem potlačuje jednotlivé členské země. Jedině o to přeci jde. Jestli mohou dýchat. Dvojí kvalita potravin je klasický únik k ne-tématu, k anti-tématu,“ myslí si.

Návrat ke kořenům

Dodává, že podle jeho názoru je potřeba Unii vrátit do let před rokem 1992. „Všechny změny, které proběhly od Maastrichtské smlouvy k Lisabonské, ji proměnily v tak negativní entitu, že je potřeba se před tyto smlouvy vrátit.“

Aby došlo k nějaké změně celku, musí prý nejdřív dojít ke změnám uvnitř jednotlivých zemí a až pak se něco může změnit i na celoevropské úrovni. „Přeci evropská integrace byla založena na přátelské integraci, kooperaci, spolupráci jednotlivých evropských zemí. Takže jakýkoli pokus přeměnit to, zglajchšaltovat Unii, je předem špatný.“

Evropské elity nenávidí Evropu. Organizovaná masová migrace ji má naředit a změnit, tvrdí Klaus

Exprezident Václav Klaus

Německo špatně chápeme, protože mu nerozumíme, napsal bývalý český prezident Václav Klaus. Kancléřka Angela Merkelová podle něj mimo jiné zlehčuje ničivé dopady migrace jako výstřelky jednotlivců a názory obyčejných lidí označuje za pravicový radikalismus. Naposledy se situace vyhrotila v Saské Kamenici po vraždě 35letého muže, ze které jsou podezřelí dva cizinci ze Sýrie a Iráku.

Klaus by si představoval, že se Evropská unie vrátí k původní myšlence a dokonce i názvu. „Maastricht udělal tu přesmyčku z Evropského společenství na EU… Neměl bych problém s Evropskou unií, kdyby Evropská unie nebyla. Kdyby zůstalo společenství evropských států i se změnou názvu. Kdyby země normálně, ve všech rozumných věcech spolupracovaly a kdyby nevznikla jakákoli nadstruktura, která země diriguje a diktuje, co mají a nemají dělat.“    

Některé politické subjekty v předvolební kampani hovoří i o změnách vnitřních evropských struktur. Podobné otázky ale Klaus považuje za zcela bezvýznamné.

„EU je v podobě, v jaké být nemá, Evropská komise nemá dělat to, co dělá, a Evropský parlament taky dělá, co nemá… Pokud mě vybízíte ke kosmetickým návrhům, jestli je možné něco o kousek v pravomocích změnit, tak to je pod mou hladinou vnímání. Maličkosti, které by třeba byly i dobré, ale nestojí za to.“

Czexit? Přátelský exit není možný

Bývalý prezident odpověděl i na otázky stran brexitu a dalšího exitu. Brusel prý chce za každou cenu zabránit, aby se možnost „jakéhokoli exitu stala legitimním slovíčkem v evropských diskuzích. Chce všem ostatním sdělit, že nic jako přátelský exit není a že musí být výbušný, nepřátelský…“

Všichni prý musí vidět, jak si EU umí zahrávat s obří a silnou ostrovní Velkou Británií a „představte si, jak bychom zacvičili s vaší maličkou zemičkou někde uvnitř kontinentu.“

Václav Klaus dodává, že kdyby mělo k nějakému czexitu vůbec někdy dojít, tak by to bylo obrovské fiasko, daleko větší než jakým fiaskem je dnes brexit. Což je prý smůla a tragédie pro všechny evropské demokraty.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus, kde se třeba dozvíte, proč si o Nigelu Faragovi myslí, že má sílu, odvahu, jasnozřivost a politický dar. Ptal se Jan Bumba.

autoři: Jan Bumba , lup

Související