Evropské elity nenávidí Evropu. Organizovaná masová migrace ji má naředit a změnit, tvrdí Klaus

17. září 2018

Německo špatně chápeme, protože mu nerozumíme, napsal bývalý český prezident Václav Klaus. Kancléřka Angela Merkelová podle něj mimo jiné zlehčuje ničivé dopady migrace jako výstřelky jednotlivců a názory obyčejných lidí označuje za pravicový radikalismus. Naposledy se situace vyhrotila v Saské Kamenici po vraždě 35letého muže, ze které jsou podezřelí dva cizinci ze Sýrie a Iráku.

„Mám před očima obrázek z té následné demonstrace v Saské Kamenici, kde šla skupina normálních lidí – žádní holohlaví radikálové s řetězy – a nesli transparent Wir sind das Volk. My jsme lid. Tohle heslo je podstatou problému, který se dnes vyhrotil,“ myslí si Klaus.

V Evropě se střetáváme s masovou migrací, která není samovolná a přirozená. Je to něco, co někdo postrkává a organizuje v zemích odkud, a zejména kam se migruje.
Václav Klaus

Migrace má podle něj ničivé dopady, které nespočívají jen v hrozbě terorismu. „Mě tolik netrápí terorismus jako takový. Mám strach, že masová migrace by zničila tvář a kulturní hodnoty Evropy i bez terorismu,“ obává se exprezident.

„Masivní zavlékání lidí z jiných civilizačních okruhů Evropu fatálně proměňuje. Všichni, kdo vyjedeme do západní Evropy, tak to sledujeme. Je to ničení Evropy jaká je a jaká byla,“ doplňuje.

EU je zlo

Klaus dodává, že v Evropě je vytvářena falešná poptávka po migrantech: „Mám hrůzu, že evropské elity se tak snaží Evropu změnit a naředit ji lidmi z jiných civilizačních okruhů, protože nenávidí liberální a demokratickou Evropu. Na politických, kulturních či akademických elitách vidíme nenávist k současnému statu quo.“

„Evropská unie je zlo a čím dříve bude ukončena evropská integrace v této podobě a čím dříve dojde k transformaci Unie v demokratický a funkční orgán, tím lépe,“ domnívá se Klaus. Zároveň ale zdůrazňuje, že alternativní organizace k Evropské unii a k NATO neexistují, je proto nezbytné pokoušet se je měnit k obrazu, který bychom si přáli.

Evropská unie by potřebovala sametovou revoluci našeho typu. Probůh ať je sametová, ať není jako v Saské Kamenici. Ale že to musí být fatální transformace a revoluce, to je věc druhá.
Václav Klaus

Strany typu Alternativy pro Německo (AfD) a podobných uskupení v západní Evropě nejsou Klausovým politickým ideálem, bezvýhradně s nimi ale souhlasí v nezbytnosti změny evropské reality. „Jestli bychom měli stejné návrhy, jak to změnit a kam to dovést, to se nechci hádat,“ dodává.

Sirotky nepřijímat

„Přál bych si, aby Česká republika byla zemí, která rezolutně odmítá masovou migraci,“ uvádí Klaus, ve vztahu k současné vládě o tom ale má pochybnosti. Na jedné straně je sice proti kvótám, zároveň ale masivně láká pracovní síly ze zahraničí.

Podle Klause ale nelze migraci takto rozdělovat a jedna její forma vede k druhé. „Je nerozumné tvrdit, že máme nedostatek pracovních sil. Jestli tomu tak je, tak proto, že vláda vytváří absurdní pracovní místa a zaměstnala půl milionu lidí,“ podotýká.

Čtěte takéNejde o tříleté děti, ale teenagery, brání se Babiš kritice kvůli výrokům o syrských sirotcích

Klaus souhlasí s odmítavým postojem premiéra Andreje Babiše (ANO) k přijetí padesáti syrských sirotků, jak navrhla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Byl by pro Česko opravdu takový problém se jich ujmout?

„České republice by se finančně nebo zdravotně nic nestalo, kdyby je přijala. O to přeci vůbec nejde. Mluvíme o symbolice a principu. Když jich bude 40, tak proč ne 140? Proč ne 1400? Proč ne 10 400? A tak dále. Kdyby někdo tu otázku 40 migrantů nevyhrotil, tak tady klidně mohli být. A všichni moralisté mohli zmlknout,“ uzavírá.

autoři: Jan Bumba , ert

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.