Kritika Maďarska svědčí o podpoře masivní ilegální migrace, tvrdí europoslanec Payne (Svobodní)

17. září 2018

Evropský parlament doporučil Evropské komisi, aby zahájila řízení s Maďarskem kvůli vážnému ohrožení evropských hodnot. Maďarský premiér Viktor Orbán poté vmetl europoslancům do tváře, že chtějí trestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty a nejsou svolní svou vlast přeměnit v zemi přistěhovalců.

Jaromír Štětina

„Evropský parlament udělal dobře. Jsou skutečně ohroženy evropské hodnoty, ale především je to Maďarsko, které ohrožuje jednotu Evropské unie,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Jaromír Štětina, nestraník zvolený za TOP 09.

Podle něj je maďarský premiér přesvědčen, že Evropskou unii zlomí svým suverénním jednáním. „A nejsou trestáni Maďaři, ale jen Orbánova vláda.“

Europoslanec vysvětlil, jak konkrétně Maďarsko porušuje evropské hodnoty: „Podle dubnové zprávy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vznikají v Maďarsku seznamy vládě nepohodlných lidí, zejména novinářů. To je zásadní ověřená zpráva, která svědčí o tom, že je něco v nepořádku.“

Maďarská vláda nepochopila, že neexistuje právo na azyl, ale existuje právo každého člověka o azyl požádat. Takže nabourává snahu sjednotit azylové právo všech evropských zemí, což je podmínka k tomu, abychom vyřešili celou migrační krizi.
Jaromír Štětina

Ústřední výtky má Evropský parlament proti azylových zákonům, které Maďarsko přijímá. „Dokonce kvůli nim Evropská komise podala na Maďarsko žalobu k Evropskému soudu... Tyto zákony zakazují jakoukoliv pomoc lidem, kteří žádají o azyl nebo povolení k pobytu.“

Sice platí, že kdokoliv vstoupí bez povolení na území cizího státu, porušuje zákon, uznal politik, „ale jsou výjimky. Je potřeba těmto lidem umožnit, aby o azyl požádali, a to Maďarsko odmítá.“

„Situace v Maďarsku není ještě úplně kritická, ale je k ní našlápnuto. Co se v Maďarsku odehrává, je preludium k tomu, co by se tam mohlo odehrát a rozšířit se jako virus do celé Evropy a zejména do Visegrádské čtyřky,“ varoval Jaromír Štětina.

Payne: Evropský parlament by měl kritizovat spíš Francii, ale ta je příliš velká

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) je přesvědčen, že Evropský parlament jen vyhrotil napětí. „Představa, že Maďaři teď půjdou do sebe, je mylná... Naopak se teď jen cítí napadeni.“

Jiří Payne

„Kritika Maďarska je v mnoha případech velmi, velmi nespravedlivá. Maďaři jsou v mnoha ohledech napřed před zbytkem Evropské unie... Evropský parlament ale ukázal evropské veřejnosti, že podporuje masivní ilegální migraci do Evropy.“

Celá kritika se prý opírá o 11 let starou změnu maďarské ústavy. „Soudci začali být voleni parlamentem. U nás jsou voleni senátem, což je úplně stejné. Ve Francii jsou jmenováni prezidentem a předsedy obou komor, což je ještě horší.“

Ve Francii mají zákon, že ilegální překročení hranice je trestný čin, za který je roční vězení. Nikdo si toho zatím nevšiml, ale jde o nejhorší opatření proti uprchlíkům, jaké v Evropě máme. Ale Evropský parlament nekritizuje Francii, protože je příliš velká, kritizuje Maďarsko.
Jiří Payne

Payne věří, že maďarský azylový zákon nezakazuje pomoc azylantům. „Zakazuje, aby někdo protiprávně pomáhal porušováním zákonů k tomu, aby přicházeli lidé na území Maďarska. To je přece povinnost každého státu, hlídat dodržování zákonů.“

V Evropské unii prý panuje atmosféra, kdy jsou explicitně diskriminovány strany s jiným názorem na to, jak by měla vypadat Evropa, což se týká i Orbánovy strany Fidesz.

„Nesmíme být zpravodajové k jednotlivým bodům, nesmíme mít funkce ve výborech, nesmíme mít představitele ve vedení Evropského parlamentu. Tuto diskriminaci můžeme vidět v EU všude,“ upozornil Jiří Payne.

autoři: Tomáš Pavlíček , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.