Maďarsko se v Unii chová racionálně. Orbánova rétorika se tam neprojevuje, tvrdí Chmelař
Maďarský premiér Viktor Orbán vyhrál parlamentní volby a jeho strana Fidesz si navíc podle předběžných výsledků udržela i dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu.
„Orbán už v noci poděkoval svým příznivcům, stejně jako se během předvolební kampaně označil za ochránce Maďarska, nejspíš před migranty a mezinárodními spiknutími. Země se prý vydává na svou vlastní cestu,“ zprostředkovává zpravodaj Českého rozhlasu Zdeněk Novák.
Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře (ČSSD) je ale rozdíl v tom, jak Orbán mluví doma a jak na evropské úrovni. „Mediální rétorika se tam opravdu neobjevuje. Maďarská vláda zastává pragmatické a racionální pozice, které mají podporu i v jiných členských státech, například boj s migrací,“ popisuje.
S lídry Evropské unie má Orbán dobré vztahy, alespoň pokud jde o členy Evropské lidové strany. Je považován za normálního premiéra.Aleš Chmelař
Připomíná, že Maďarsko leží na hranicích schengenského prostoru a ze států střední Evropy je nejblíže balkánské migrační trase. Orbán v této věci působí aktivně v celé Evropské unii a zdaleka prý nejde jen o rétoriku.
Navzdory ní jsou ale Maďaři velmi proevropští. „Osmdesát až devadesát procent lidí souhlasí se členstvím v Unii a Maďarsko obecně nijak zásadně nevybočuje. Je to do velké míry paradoxní, ale tak to je a určuje to maďarskou politiku vůči Evropě,“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.