Klára Notaro: Abbé Pierre? Národní hrdina a chlípný predátor v jedné osobě
Téměř půl století byl pro Francouze hrdinou. Mužem, který se vzdává hmotného majetku a napíná veškeré síly, aby se zlepšila situace chudých a opomíjených lidí. Katolický kněz Henri Grouès, nazývaný abbé Pierre, byl ve Francii považován téměř za svatého muže. Když v roce 2007 zemřel, měl státní pohřeb a na mši v chrámu Matky Boží se dostavila politická elita v čele s tehdejším prezidentem Jacquesem Chirackem.
Abbé Pierre se proslavil už za 2. světové války, kdy se coby vikář v Grenoblu staral o židovské děti, jejichž rodiče byli zatčeni.
Čtěte také
Zorganizoval útěk do Švýcarska bratru generála de Gaulla. Založil odbojovou skupinu v oblasti Alp a ke konci války se dostal do Alžíru, kde spolupracoval s generálem de Gaullem. Později se stal námořním kaplanem na křižníku v Casablance v Maroku.
Po ukončení války se věnoval politice. Byl poslancem za republikánskou lidovou stranu a propagoval myšlenky Světové federace, která požadovala spravedlnost a dostatek pro všechny obyvatele Země bez rozdílu národnosti.
Byl respektovanou osobností
Abbé Pierre v roce 1949 založil Emauzské hnutí, pojmenované po judské vesnici, kde se Ježíš setkal po Vzkříšení se svými učedníky.
Abbé Pierre začal sdružovat lidi opuštěné, na okraji společnosti. Našel pro ně prosté, ale důstojné bydlení a práci spočívající v opravování a prodeji odložených věcí. Hnutí se rozšířilo po celé Francii a později i ve světě.
Popularita Abbé Pierra ještě vzrostla za kruté zimy roku 1954, když v rozhlase vznesl plamennou žádost o pomoc bezdomovcům, kteří umírali na ulicích. Díky jemu byly v Paříži postaveny stany, kde lidé dostali jídlo, šaty a mohli přespat. Lidská bída a utrpení média do té doby nezajímala.
O humánních činech Abbé Pierra se natáčely filmy, dokumenty. Setkával se s politiky, přednášel, cestoval po celém světě jako respektovaná osobnost vedoucí úporný boj proti chudobě.
Sexuální predátor?
Postupně se začala objevovat svědectví žen, že je Abbé Pierre sexuálně obtěžoval, když byly v nouzi. Kdysi byl dokonce kvůli sexuálnímu skandálu nucený opustit Montreal, kde byl na kongresu o dobročinnosti.
Čtěte také
Všechny jeho sexuální agrese byly ale ve Francii církví pečlivě utajeny – aby pověst slavné osobnosti, kněze představujícího soucit a smilování nad chudými lidmi, zůstala neposkvrněná. Pověst osobnosti, na kterou byla Francie hrdá.
Jméno Abbé Pierra nese dobročinná nadace, školy, náměstí... a ty se teď jeho jména zbavují. Všichni chtějí smazat portréty shrbeného vousatého starce s baretem na hlavě.
Čtěte také
Protože se dá tušit, že několik stížností na násilí, vydírání a perverzi, skrývá potupu dalších žen a dívek, které nenašly sílu zveřejnit svůj smutný příběh.
A co na to papež František? Říká, že se o nekalých praktikách Abbé Pierra ve Vatikánu až do jeho smrti nevědělo. Podle papeže Františka vykonal dobré skutky, ale byl hříšník.
Zda se páchání hříchů Abbé Pierra dalo zabránit během jeho dlouhého života, teď ukáže komise, která bude mít přístup k dosud tajným spisům.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.