Publicista: Francie v šoku. Oblíbený kněz Abbé Pierre sexuálně zneužíval ženy, lidé kolem to věděli

21. červenec 2024

Zesnulý francouzský katolický kněz Abbé Pierre, celoživotní bojovník za chudé a za lidi bez domova, byl obviněn ze sexuálního napadení. Oznámily to jím založené charitativní organizace, které dodaly, že věří obviněním a stojí na straně obětí zneužívání. „Je to velký šok. Nezažil jsem, že by se ve francouzských médiích v takové míře hovořilo o někom, kdo je nebo byl tváří francouzské katolické církve,“ říká publicista a spolupracovník Českého rozhlasu Plus František Kalenda.

Jak velký je rozsah těch obvinění?

Na začátku je asi třeba zdůraznit, že se nejedná o obvinění z pedofilie, což je bohužel evergreenem obvinění týkající se katolických kněží, duchovních a tak dále. Tím nechci umenšovat závažnost obvinění.

Jedná se vlastně o výpovědi celkem sedmi žen z období od konce 70. let až do roku 2005, tedy těsně před Pierrovou smrtí.

Nejčastěji se jedná o incidenty, které by bylo možné označit jako sexuální napadení nebo sexuální obtěžování. Jeden příklad za všechny: svěřila se například žena, kterou, když jí bylo 16 nebo 17 let, Abbé Pierre v rodinném domě několikrát sexuálně obtěžoval a dotkl se jejích prsou. Bylo mu tehdy o více než 50 let více než jí.

Čtěte také

Byly také i momenty, ve kterých Abbé Pierre po podobných incidentech těm ženám dlouze psal, volal, snažil se je přesvědčit k tomu, aby došlo k něčemu dalšímu. Šlo o incidenty tohoto typu.

Abbé Pierre zemřel v roce 2007 a ve Francii byl velmi známou osobnost. Můžete ho připomenout českým posluchačům?

Abbé Pierre byl francouzský kněz, kapucín, který se za války angažoval v odboji a pomáhal zachraňovat pronásledované Židy. Po válce byl krátce poslancem a následně založil emmaüské hnutí, které pomáhá dodnes lidem bez domova. Velmi rychle se rozšířilo po celé Francii a následně se z něj stala dnešní mezinárodní organizace Emmaüs International.

Do veřejného povědomí vstoupil velmi výrazně zvláště během tvrdé zimy v roce 1954, kdy se mu emotivním apelem v rádiu podařilo vyburcovat francouzské veřejné mírnění k tomu, aby se podařilo zachránit umírající lidi bez domova. A v následujících letech se stal velmi výraznou mediální osobností, všudypřítomnou.

Francouzi ho velmi dobře znají, asi neexistuje žádná jiná osobnost spjatá s církví, která by ve druhé polovině 20. století byla takovou stálicí v životě velkého množství Francouzů. Včetně těch, kteří nejsou věřící.

Zboření ikony

Existenci obvinění proti Abbé Pierrovi oznámily přímo charitativní organizace, které založil. Je to opravdu první zmínka o jeho přinejmenším nevhodném chování?

Je to určitě první zveřejněná zmínka o chování, které by se dalo klasifikovat jako sexuální obtěžování nebo sexuální napadení.

Sám Abbé Pierre těsně před smrtí přiznal, že porušoval celibát. Dnes se ukazuje, že mnozí lidé z nitra jeho organizace a z jeho nejbližšího okolí věděli o jeho nevhodném chování vůči ženám. A dokonce ženy často varovali, zvláště tedy v pozdější fázi jeho života.

Čtěte také

Některým ženám, kolegyním zaměstnaným v organizaci, byly dávány pokyny, aby za Abbé Pierrem nechodily sami. Říkalo se jim, že Abbé Pierre těžko ovládá své pudy. Vychází najevo, že tu bylo mnoho lidí, kteří o problému věděli. Ale podařilo se jim to zamést pod koberec.

Že to oznámily organizace založené Abbé Pierrem, znamená, že dochází k posunu v přístupu k těmto kauzám a obětem?

Nutno zdůraznit, že ani Emmaüs International, ani nadace Abbé Pierra nejsou církevní organizace, takže fungují trošku jinak. Přistoupily k tomu velmi otevřeně.

Když tyto organizace před rokem oslovila jedna z obětí, tak začaly tyto organizace sbírat další výpovědi. Začaly dělat velmi podrobné vyšetřování a sběr a hledaly dalších potenciální oběti.

Myslím si, že to vypovídá i o mnohem větší otevřenosti církevních organizací, alespoň v západní Evropě.

Obvinění navíc byla zveřejněna francouzským katolickým deníkem La Croix, tedy legendárním katolickým periodikem ve Francii. A redakce tohoto deníku se velmi silně angažovala v tom, aby tyto výpovědi mohly zaznít.

Jak francouzská společnost a církev reaguje na obvinění takhle významné osobnosti?

Je to velký šok. Asi jsem nezaznamenal, že by se ve francouzských médiích v takové míře – na všech televizních kanálech, ve všech rádiích a ve všech důležitých časopisech a denících – hovořilo o někom, kdo je nebo byl reprezentantem či tváří francouzské katolické církve.

Je to velký šok pro francouzské katolíky jako takové. Jde o zboření jedné velké ikony. Bude potřeba velká reflexe.

Co se týče katolické církve jako organizace, tak už na tyto zprávy reagovala francouzská biskupská konference, která ujistila oběti „o svém hlubokém soucitu a zahanbení, že se takových činů mohl dopustit kněz“.

Stejně tak na to reagovaly sociální sítě francouzské katolické církve i řada různých jednotlivců. Odsuzují to všechny strany včetně emmaüského hnutí. Obviněním důvěřují. A vychází najevo i další skutečnosti.

Anděl, Salome nebo Zapření Petrovo. To jsou některé z písní Karla Kryla s duchovním motivem. Jak to měl Karel Kryl s vírou? Nejen o tom je Vertikála. 

Poslechněte si také rozhovor s francouzským neuropsychiatrem Borisem Cyrulnikem o psychické odolnosti.

Druhá polovina Vertikály připomíná debatu z června 2022. Politolog Jiří Pehe a kazatel Církve bratrské Pavel Černý debatovali o právu vlastnit a nosit zbraň. Jak se k držení zbraní staví křesťané a mělo by být držení zbraní regulované? Debatu moderovala Eva Hůlková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.