Klára Notaro: Tristní zpráva o obchodu s drogami ve Francii
Senátoři socialista Jerome Durain a republikán Etienne Blanc stáli v čele vyšetřovací komise v Senátu, která zkoumala obchodování s drogami a s ním spojenou kriminalitu. Závěry vyšetřování jsou otřesné. To, co celá Francie vidí nebo tuší, to, před čím postupně všechny vlády zavíraly oči, vyšlo najevo v celé syrovosti.
V celé zemi, ve velkých městech i kdysi klidných městečkách, bují obchod s drogami. Distribuce drog má mnoho podob, drogy se dají objednat přes internet, dají se zakoupit na rohu ulice u překupníků, u metra stejně jako pašované levné cigarety. Různé výrobky z konopí lze dokonce zakoupit i v barech, kde se prodává tabák.
Čtěte také
Trh s konopnými výrobky vzkvétá. Marketing je mocný a člověk by téměř věřil, že si ublíží, když různé přípravky z konopí nebude používat. Senátoři si položili otázku, jak je možné, že se ve Francii tak rozmohlo užívání drog. Odpovědí je nespočet. Jednak se po desetiletí užívání drog spojovalo s fascinujícími kariérami umělců a jiných významných osobností.
Pouliční prodej drog se přecházel taktním mlčením. Ale v čím zájmu? Občas se ztratil záznam na policejní stanici, někdy se nenašel dokument u soudu, jinde se starosta dohodl s místní drogovou mafií o udržování klidu v té či oné čtvrti. Nebo se za svou benevolenci nechával uplácet. Anebo byl mafií vydírán a tlak neunesl. Celní kontroly jsou v přístavech prováděny nesystematicky.
Živelná síla narkomafií
Čestné jednání všech činitelů však převládá, nicméně: policie nemá dost prostředků, aby udržela situaci pod kontrolou. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy škrtal státní výdaje a zrušil policejní stanice na místech, kde bylo třeba ukázat, že stát je pevný a že zaručuje bezpečí. Pár let potom z těchto čtvrtí zmizely obchody, lékárny, zavřely se ordinace, kino a vládu zde převzali prodavači drog.
Čtěte také
Kdo jsou tito prodavači? Často ostřílení kluci z chudých rodin původem z Afriky. Jako například Mohamed Amra, mnohokrát trestaný, od dětství známý pro kriminální činnost. Aby se odsouzený Amra dostal z vězení na svobodu, tak jeho komplicové nedávno neváhali zastřelit dva dozorce.
V den, kdy se za přítomnosti premiéra Gabriela Attala koná dojemné rozloučení s těmito dvěma muži, se Francie dozvídá, že věznice v městě Toul pořádá pro trestance pikniky a výlety do zámku ve Versailles, což je velmi daleko, přes 350 km. Pobyt ve vězení není pro dealery strašákem, naopak, mnohdy přináší profesionální prestiž.
Násilí spojené s obchodem s drogami se stupňuje v kontinentální Francii i v zámořských departementech. Tvrdou daň na životech mladých mužů odvádí zejména město Marseille. Zde v boji gangů umírá jeden člověk týden co týden. Hlavy kartelů jsou ale v cizině, žijí v luxusu v Maroku nebo Dubaji.
Čtěte také
Senátoři pověření zkoumáním pozice narkomafií ve Francii přinesli celou řadu doporučení, jak rozpínání drogových gangů zabránit.
Navrhují zřídit zvláštní státní zastupitelství pro narkomafie a lépe využívat spolupracující obviněné. Požadují od státu víc prostředků, protože stávající opatření, které prezident Macron nazývá „místa bez drog XXL“, je naprosto nedostatečné vzhledem k závratné dynamice trhu s drogami.
Senátoři konstatují, že živelná síla narkomafií a mohutná korupce s ní spojená představují pro Francii i pro celou Evropu veliké nebezpečí.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka