„Věřila jsem, že to zvládne.“ Dokument o tom, jak zdravé vztahy pomáhají léčbě drogových závislostí
Kim a Eliška spolu žijí v harmonickém vztahu. Nebylo tomu tak vždycky. To proto, že po dobu několika let byla Kim v aktivní závislosti na pervitinu i jiných látkách. A část tohoto období s ní drogy užívala i její partnerka Eliška. Ta však v jednu chvíli, sama od sebe, s užíváním pervitinu přestala. A pak jen pozorovala, jak se závislostí bojuje její žena.
Nějakou dobu to trvalo, ale i Kim v určitou chvíli dokázala ze závislosti vystoupit, traumata a problémy, které ji k pervitinu přivedly, však zůstaly.
Autorka: Apolena Rychlíková
Zvukový design: Martin Hůla
Mistr zvuku: Radim Dlesk
Dramaturgie: Jakub Horáček
Produkce: Štěpán Ron
Hlasy hlavním hrdinkám propůjčily: Simona Hába Zmrzlá a Johana Schmidtmajerová
V obecné představě o drogově závislých je narkoman někdo, kdo si za své problémy může sám. Společnost se málo ptá, co se vlastně nachází v pozadí drogové závislosti. Takřka vždy se totiž jedná o nějaké nevyřešené trauma, bolest, od které lidé v závislostech utíkají.
A navzdory další obecné představě se závislost nemusí vždy léčit klasickou cestou, tedy v léčebnách a dalších institucích, které lidem na drogách pomáhají. Kim se totiž bez této léčby, alespoň částečně, obešla a patří mezi lidi, kteří si prošli takzvaným „přirozeným zotavením“.
Kim a Eliška v otevřeném dialogu popisují, jaké dopady má závislost na vztah a čím si spolu prošly. Mluví ale také o tom, jak důležité pro léčbu je vědomí bezpečného prostoru, lásky, podpory a důvěry. Tu dokázala Eliška své přítelkyni dávat i ve chvílích, kdy to pro obě bylo náročné. Věřila totiž, že Kim jednou najde prapříčinu toho, proč drogy bere, a spolu s tím se otevře prostor pro postupnou léčbu.
Co pomohlo Kim, aby se začala pomalu uzdravovat? Jaký je život po boku někoho v závislosti a proč se Eliška rozhodla, že bude ve vztahu stále přítomná a Kim bude podporovat? A jakými dilematy si obě ženy procházely? Poslechněte si dokument Apoleny Rychlíkové a Martina Hůly Udělat z hlavy příjemné místo. (repríza)
Související
-
Martin Fendrych: Kokain, marihuana a umět plavat v tekuté době
Odnepaměti člověk potřeboval drogy. A odnepaměti existovaly regulace. V některých kulturách drogy poskytovali šamani. Část drog je zakázaná, část ale lidé užívají legálně.
-
Karel Hvížďala: Povolit či nepovolit drogy
Lehké drogy jsou povolené třeba v Holandsku, ale uživatelé musí dodržovat pravidla. Držení drog na veřejnosti je trestné, maximum je 5 gramů marihuany či hašiše na osobu.
-
Prohibice drog má víc negativ, tvrdí Vobořil. Bude se jako u cigaret víc pašovat, tvrdí Frydrych
Je potřeba uvolnit některé z drog na regulovaný trh? Zajistí prohibice, aby lidé nebrali drogy? Karolína Koubová se ptá Jindřicha Vobořila a Jakuba Frydrycha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka