„Věřila jsem, že to zvládne.“ Dokument o tom, jak zdravé vztahy pomáhají léčbě drogových závislostí

5. květen 2024

Kim a Eliška spolu žijí v harmonickém vztahu. Nebylo tomu tak vždycky. To proto, že po dobu několika let byla Kim v aktivní závislosti na pervitinu i jiných látkách. A část tohoto období s ní drogy užívala i její partnerka Eliška. Ta však v jednu chvíli, sama od sebe, s užíváním pervitinu přestala. A pak jen pozorovala, jak se závislostí bojuje její žena.

Nějakou dobu to trvalo, ale i Kim v určitou chvíli dokázala ze závislosti vystoupit, traumata a problémy, které ji k pervitinu přivedly, však zůstaly.

Název dokumentu: Udělat z hlavy příjemné místo
Autorka: Apolena Rychlíková
Zvukový design: Martin Hůla
Mistr zvuku: Radim Dlesk
Dramaturgie: Jakub Horáček
Produkce: Štěpán Ron
Hlasy hlavním hrdinkám propůjčily: Simona Hába Zmrzlá a Johana Schmidtmajerová

V obecné představě o drogově závislých je narkoman někdo, kdo si za své problémy může sám. Společnost se málo ptá, co se vlastně nachází v pozadí drogové závislosti. Takřka vždy se totiž jedná o nějaké nevyřešené trauma, bolest, od které lidé v závislostech utíkají.

A navzdory další obecné představě se závislost nemusí vždy léčit klasickou cestou, tedy v léčebnách a dalších institucích, které lidem na drogách pomáhají. Kim se totiž bez této léčby, alespoň částečně, obešla a patří mezi lidi, kteří si prošli takzvaným „přirozeným zotavením“.

Kim a Eliška v otevřeném dialogu popisují, jaké dopady má závislost na vztah a čím si spolu prošly. Mluví ale také o tom, jak důležité pro léčbu je vědomí bezpečného prostoru, lásky, podpory a důvěry. Tu dokázala Eliška své přítelkyni dávat i ve chvílích, kdy to pro obě bylo náročné. Věřila totiž, že Kim jednou najde prapříčinu toho, proč drogy bere, a spolu s tím se otevře prostor pro postupnou léčbu.

Co pomohlo Kim, aby se začala pomalu uzdravovat? Jaký je život po boku někoho v závislosti a proč se Eliška rozhodla, že bude ve vztahu stále přítomná a Kim bude podporovat? A jakými dilematy si obě ženy procházely? Poslechněte si dokument Apoleny Rychlíkové a Martina Hůly Udělat z hlavy příjemné místo. (repríza)

autoři: Apolena Rychlíková , Martin Hůla
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.