Konec americké demokracie? aneb Jak se Spojené státy vyrovnávají s jednou krizí za druhou

3. listopad 2024

Prezidentští kandidáti Donald Trump a Kamala Harrisová mluví o nejvážnějším ohrožení americké demokracie v historii. Lídři zemí, jako je Rusko nebo Čína můžou jejich klání sledovat s uspokojením – potvrzuje totiž jejich narativ, podle kterého je americká demokracie vyhořelá a nefunkční. Odehrává se opravdu historický zápas o osud Ameriky? Nebo jen prochází další z mnoha krizí, které patří k dějinám asi tak stejně, jako k velbloudovi hrby? Odpovědi hledá dokument Víta Pohanky.

Čtěte také

Nancy Brownová je učitelka ve výslužbě, typická liberální volička demokratů. Je lesba a netají se odporem vůči Donaldu Trumpovi. Žije v Long Beach u Los Angeles v Kalifornii se svou manželkou a nevlastním synem.

„Pokud by se Trumpovi podařilo nějakým způsobem být znovu zvolený, nikdy neodejde. Prostě se sám ustanoví jako diktátor,“ myslí si Brownová.

Jinak současnou vyhrocenou situaci vnímá Art Disterheft, vězeňský ošetřovatel ze Susanvillu v Severní Kalifornii.

Čtěte také

„Když se podíváte na naše dějiny, nemůžete pominout, že na tom naši předci byli podobně, nebo spíš hůř,“ říká v narážce na sérii násilí, která doprovází historii Spojených států, a to vlastně od samotného vzniku.

Souvisí s tím i krize důvěry v demokratické instituce, ale v podobné situaci už americká společnost také byla, a to v době aféry Watergate, kdy byla otřesena důvěra v samotnou instituci prezidenta. Spojené státy to překonaly a v 80. letech získaly znovu sebevědomí a důvěru.

Jak se liší krize, ve které se americká demokracie podle všeho nachází teď, s těmi, které zatím vždy dokázala překonat? Poslechněte si celý dokument Víta Pohanky.

Připravil: Vít Pohanka
Dramaturgie: Jakub Horáček
V českém znění účinkují: Daniel Bambas a Milena Steinmasslová
autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související