Americké volby jsou důležité, ale ani pak demokratický systém nezkolabuje, ani se nezmění v autokracii, myslí si exdiplomat Žantovský
Bývalý diplomat a poradce prezidenta Michael Žantovský tvrdí, že největším rizikem pro letošní rok až tak nejsou výsledky prezidentských voleb, víc problémů máme kolem sebe. „Když se podíváme na svět a na geopolitická rizika z naší středoevropské perspektivy, tak než bychom došli k Američanům, mohlo by to trvat docela dlouho,“ říká v Osobnosti Plus.
„Protože bychom uviděli válku, která zuří pár set kilometrů od našich hranic. Viděli bychom konflikt na Blízkém východě, který se rozhořívá. Viděli bychom narušení námořní dopravy v Rudém moři, za kterým stojí Írán. Viděli bychom, co se děje ve východní Asii a stoupající agresivitu severokorejského režimu. A také Čínu jako přinejmenším geopolitické riziko,“ vyjmenovává.
Čtěte také
„Takže než bychom došli k listopadovým volbám ve Spojených státech, tak by asi někteří z nás řekli, že nejdřív se těch voleb musíme dožít,“ dodává Žantovský s nadsázkou.
Tím se rozhodně nesnaží tvrdit, že americká společnost není bez problémů, ani že ty problémy nejsou vážné a důležité.
„Protože polarizace, která stojí asi na prvním místě, je velmi znepokojivá a odráží se v dalších problémech politického procesu.“
Amerika má dost problémů i tak
„Na druhé straně – listopadové volby budou samozřejmě velmi podstatné, ale americká demokracie není politický systém, který se odvíjí od jediného bodu, kterým je vrchol vertikály a funkce prezidenta.“
Čtěte také
„Naopak její síla spočívá v tom, že je tak mnohovrstevnatá a různorodá – na geografickém základě, na základě jednotlivých amerických států, komunit, měst a jednotlivých skupin obyvatelstva – že alespoň v nejbližší době nehrozí nebezpečí, že by celý demokratický systém snad zkolaboval a změnil se v něco autokratického,“ uklidňuje.
Jako jeden z opravdu největších problémů Spojených států je i podle Žantovského problém s migrací na jižní hranici s Mexikem.
„Je to vážný problém, ale uvědomme si, že jde o problém externí, který přichází do Spojených států z vnějšku, a společnost i politický systém na něj reagují.“
Čtěte také
„To, že mají guvernéři a občané hraničních jižních států pocit, že veškerá rizika a náklady nesou oni, zatímco ,pánové ve Washingtonu‘ můžou zůstat v klidu, tak to není tak úplně nepodobné některým evropským reakcím na migrační problém, a to včetně těch našich.“
„Státy na jihu Evropy přece také říkají, že všecky náklady nesou oni a že by se někteří migranti měli přerozdělovat dál,“ připomíná.
„A je k tomu nutné dodat ještě jedno: ten problém je tak vážný, a to je taky typické pro americkou demokracii, že když to přestane být legrace, tak mají i politické strany tendence aspoň na chvíli zrušit polarizaci a snažit se domluvit na nějakém řešení. To se teď evidentně děje v americkém Senátu, kde se shodli na dohodě o migraci.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Izrael neokupoval Pásmo Gazy, míní Žantovský. Kontroloval ho ze všech stran, namítá Barša
Jsou izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ospravedlnitelné? Diskutují bývalý velvyslanec v Tel Avivu Michael Žantovský a politolog z Karlovy Univerzity Pavel Barša.
-
Každý sportovec na olympiádě má říct: Nepodporuji a odsuzuji ruskou agresi, míní diplomat Žantovský
„Nepočítá se s reprezentací Rusů a Bělorusů v týmových sportech, protože tak reprezentují svůj stát,“ říká bývalý diplomat a poradce prezidenta Michael Žantovský.
-
Žantovský: Politicky Putin nemůže svou porážku přežít. To neznamená, že nepřežije putinismus
„Směr, kterým se Rusko začalo vyvíjet vede k naprosto autarkické, izolované enklávě nacionálního nebo ideologického bludu,“ říká Michael Žantovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.