Pradědeček bojoval proti nacistům, říkalo se doma. Byla to pravda? Dokumentaristka natočila skutečný příběh
O svém pradědovi od mala věděla, že ho za 2. světové války zatklo gestapo, a to za účast v protinacistickém odboji, alespoň to pravila rodinná legenda. Sám praděda, Jaroslav Malák, přitom o svých „válečných letech“ moc nemluvil. Novinářka a dokumentaristka Lucie Korcová začala pochybovat, jak to celé bylo. Nacistická justice totiž Malákovi udělila relativně nízké tresty. Na jakých odbojových akcích se vlastně podílel? A nemohl zradit své spolubojovníky?
„Tebe někdy napadlo zjistit, jestli to je pravda?“ ptá se dokumentaristka Korcová své matky, jestli někdy pochybovala o odbojové činnosti Jaroslava Maláka za 2. světové války.
Autorka: Lucie Korcová
Dramaturgie: Jakub Horáček
Mistr zvuku: Jitka Špálová
Produkce: Štěpán Ron
„Věřila jsem tomu, vyprávělo se to jen v rodině, nevynucovaly se žádné zásluhy,“ odpovídá matka a prohlíží si při tom fotografie Maláka z mládí.
„Co když to nakonec bylo všechno jinak?“ zamýšlí se novinářka v dokumentu, „Co když praděda zradil přátele? Co by to znamenalo pro naši rodinu, pro mě? Co když celý život žiju s tím, že praděda byl hrdina, co když mě to přivedlo k tomu, jaká dneska jsem, co mě zajímá… A co když je to všechno lež? Třeba ani ne vědomá, ale spíš zveličená, nadsazená pravda?“
Čtěte také
Jaroslav Malák se narodil 24. dubna 1906. V listopadu 1941 se život jeho a jeho rodiny převrátil vzhůru nohama. Přišlo si pro něj gestapo a zatklo ho. Čekal ho soud a trest. Autorku dokumentu ovšem zajímaly další okolnosti. Za co přesně jej nacisté zadrželi? Jak probíhaly výslechy? A za co ho nakonec odsoudili?
Odpovědi přineslo až pátrání v archivech, které autorka zaznamenala v dokumentu. Co jí prozradily protokoly ze zatčení a z výslechů. Co objevila na fotografiích z nástupu do vězení? Poslechněte si celý pořad Byl praděda hrdina?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka