Světlo za mřížemi. Bůh mi ukázal, že se dá žít, vypráví bývalý vězeň Kadaši

Poslechněte si celý dokument Světlo za mřížemi
Vězení není jen místo, kde si lidé v izolaci odpykávají tresty. Mají tu i šanci napravit své životy. Změna ale není automatická a nedosáhne jí každý. V dokumentu Světlo za mřížemi, který vznikl jako závěrečná práce na Masarykově univerzitě, se tématu nápravy věnuje Matěj Klimša. Skrze rozhovory s kaplanem a bývalým vězněm nahlédnete do světa, kde víra nejen v Boha, ale i v nový život otevírá dveře ke svobodě.
„Bylo to zvláštní. Byl jsem na cele sám, žádný křesťan, měl jsem jenom Bibli, a čím víc jsem četl, tím víc jsem pociťoval hroznou lásku, že mě má někdo rád,“ svěřuje se v dokumentu bývalý vězeň Pavel Kadaši.
Čtěte také
Mluví i o tom, jak mu hledání Boha pomohlo uvědomit si chyby a hříchy. Následně rozhodl se jim čelit a oprostit se od nich. Jestli se někdy do vězení vrátil, uslyšíte v dokumentu.
Víra přitom podle vězeňského kaplana Martina Škody není jen o přijímání doktrín, ale je především o hledání Boha a sebe. Duchovní pak na takové cestě doprovází.
„Vězeň pro nás nesmí být anděl, kterého nám seslalo samo nebe. Ale zase to nemůže být člověk, který je navždy zatracen, protože i Ježíš šel do pekel. A pro nás je to taky člověk se svojí lidskou stránkou, která je třeba nějak pochroumaná, ale my za ním přicházíme s lékařstvím Božího slova,“ přemýšlí o své roli.
Dokument Světlo za mřížemi ukazuje, že vězení není jen o trestu, ale i o pomoci. Můžou se vězni skutečně změnit? Je víra tím správným nástrojem? A jakou roli v tom hrají lidé jako je kaplan Martin Škoda? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v dokumentu Světlo za mřížemi.
Rozhovor s autorem si můžete poslechnout v podcastu Gen Z, který vzniká na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vysíláme v repríze.
Dramaturgie: Martina Pouchlá
Zvukový mistr: Antonín Kánský
Dokument vznikl jako bakalářská práce na Fakultně sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně pod vedením Jana Hanáka.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.