Martin Fendrych: Kokain, marihuana a umět plavat v tekuté době
Odnepaměti člověk potřeboval drogy. A odnepaměti existovaly různé regulace. V některých kulturách drogy poskytovali třeba šamani. Část drog je zakázaná, část ale lidé užívají legálně, dokonce je s jistou mylnou samozřejmostí považují za „své“.
Žijeme v tekuté době, všecko jako by se dalo do pohybu. Platí to i pro vztah k drogám. Vláda Petra Fialy na konci srpna podpořila návrh, který omezí prodej módního kratomu, což je psychoaktivní či psychomodulační látka. Nebude se smět prodávat lidem pod 18 let. Důležité je, že Světová zdravotnická organizace kratom označuje jako látku, kterou není potřeba zakazovat. Stačí ji regulovat.
Čtěte také
Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil zdůrazňuje, že si „někteří lidé nemůžou pomoct, závislost je součást jejich duševní výbavy. I kdyby neznali kokain nebo pervitin, sahali by po něčem jiném“. Fakt, že závislost je součást duševní výbavy části spoluobčanů, vnímám jako zásadní informaci. Jako pravdu, kterou máme denně okolo sebe, ale nejsme zvyklí, že se tak otevřeně vysloví.
Vobořil je částí politiků i veřejnosti vnímán jako jakýsi revolucionář. Ne proto, že chce regulovat kratom, který spousta lidí vůbec nezná, ale proto, že pro vládu a stát chystá částečnou legalizaci marihuany. Navíc, jak se nedávno ukázalo, uvažuje i o regulované legalizaci kokainu.
Kokain není nejrizikovější
Důvod Vobořil nastínil takto: „...prohibiční model má velké díry a nesplnil to, co slíbil. Počet uživatelů konopí a lidí s jednorázovou zkušeností pravidelně narůstá. Je to navíc v rukou organizovaného zločinu, což je vedlejší nechtěný efekt. Černý trh není dobrý. Je tu mnoho rizik. Nevíte, co užíváte. Látky jsou extrémně drahé a stát z toho nic nemá. Regulovaný trh má hodně možností, jak působit preventivně, a jsem přesvědčený, že u konopí je to potřeba. Zbytečně kvůli marihuaně zavíráme do vězení. Máme s tímto systémem jen náklady a preventivní dopad je minimální.“
Čtěte také
Těžko si představit pádnější argumenty, Vobořil však jenom popsal, co experti ve světě vědí dlouho: prohibice má opačné efekty, než jaké slibovala. Zákazy nefungují, lidé potřebují drogy, potřebují měnit svou mysl a nikdo a nic jim v tom nezabrání. Je rozumnější drogy regulovat než nechat jejich nekontrolovaný prodej na zločincích.
Vobořil popudil konzervativce výrokem, že by regulovaný trh mohl fungovat i u kokainu. Řekl: „Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Samozřejmě se budu dívat úplně jinak na heroin, nebo dokonce fentanyl než na kokain a konopí. Kokain je někde uprostřed, není jednou z těch nejrizikovějších látek. Rozhodně bych výš postavil třeba pervitin.“
Vysloužil si za to posměšnou nálepku „pro-drogový koordinátor“. Je to ale nesmysl. Vobořil oponuje svou profesní dráhou: „Já si samozřejmě přeju, aby nikdo nebyl závislý. Pracuju se závislými 30 let, část z nich zemřela doslova před mýma očima. Takže když mi někdo řekne, že nerozumím nebo nevnímám rizika, tak to není pravda.“
Jak už řečeno, žijeme ve zrychleném světě, v tekuté době. Měli bychom se v ní naučit plavat. Nelhat si a hledat lepší cesty.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.