Když si mravenec dá kávu, najde rychlejší cestu k potravě

1. červen 2024

Když původní jihoameričtí mravenci dostávali cukr s přídavkem kofeinu, byli úspěšnější v cestě za odměnou. Víc než ti, kterým podobný „doping“ chyběl. Dokázali najít přímější a tedy i rychlejší cestu k vytoužené potravě.

Studie proběhla v Evropě, kde je tento typ mravenců invazním druhem. Jak se ukázalo, kofein zřejmě zlepšil jejich schopnost se učit.

Panorama krajiny

„Nejde jen o samotnou navigaci, ale zřejmě o způsob učení,“ upřesňuje etolog a neurovědec Marek Špinka. Otázkou zůstává, jestli si mravenci propojí nález potravy s místy i cestou.

Čtěte také

Vědec připomíná, že mravenci si pamatují, kterým směrem a jak rychle běží. Sice neběží k vytoužené odměně rychleji, ale v cíli byli dřív.

„Udělají si horizontální snímek, něco jako panorama krajiny,“ upřesňuje Špinka.

Mravenci jsou sociální hmyz, vzájemná informovanost je tak pro ně důležitá. „Budou po sobě nechávat pachovou stopu, což pak budou následovat další a další mravenci,“ odhaduje vědec.

Čtěte také

Od znalosti mravenčích cestiček si biologové slibují možnost účinnější ochrany proti škůdcům.

Co se stane, když si dá mravenec kávu? Jak se hmyz brání útoku netopýrů? Díky čemu se rypoš lysý úspěšně vyhne infarktu?

Debatují etologové Iveta Štolhoferová a Marek Špinka, spoluúčinkuje herec Otakar Brousek, moderuje Martina Mašková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.