Život je hořkosladký. Vědcům se podařilo zachytit v mozku smíšené emoce
Smíšené emoce nejsou pouhá fantazie, ale realita. Doložili to neurovědci z Univerzity v Jižní Karolíně. Poprvé se jim podařilo prokázat, že při nich mozek vyvíjí samostatnou nervovou aktivitu.
Úspěchem studie bylo, že emoce badatelé dokázali navodit i pozorovat. Mozek účastníků pokusu reagoval jinak, než když šlo o samotné kladné, nebo záporné emoce.
„V psychiatrii je to známá věc,“ připomíná neurovědec a psychiatr Jiří Horáček. Jako příklad uvádí bipolární, dřív maniodepresivní poruchu.
Efekt překvapení
Tentokrát ale i u zdravých lidí vědci metodou funkční magnetické rezonance zaznamenali prokrvení v oblasti středního čelního laloku a předního cingula. Ty jsou aktivní, když nás něco překvapí.
Čtěte také
„Efekt překvapení obvykle souvisí s tím, že se vytváří paměťová stopa,“ upozorňuje imunolog Jan Černý.
Účastníkům pokusu vydržely smíšené emoce delší dobu. Reagovali tak na pokračování populárního animovaného filmu „V hlavě“.
Rolling Stones
„Člověk se sám diví, že má smíšenou emoci, takže se mu aktivuje oblast mozku běžně spojená s řešením konfliktu,“ interpretuje výsledky kolegů Horáček.
Čtěte také
„Je to jiná kvalita zážitku,“ míní Černý a přirovnává to k dalšímu zjištění vědců, podle kterých chuť umami není jen kombinací dalších chutí.
Tento typ nálady podle něj skvěle vystihli Rolling Stones v písni Mixed Emotions.
Co pro nás znamenají smíšené emoce? Jak univerzální je paranoia? Proč spánkový deficit brzdí paměť? Debatují neurovědec a psychiatr Jiří Horáček a imunolog Jan Černý, spoluúčinkuje herečka Ljuba Krbová. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
K rozvoji mozku našich pravěkých předchůdců možná přispěla zkvašená strava
Když naši pravěcí předci a příbuzní začali konzumovat kvasící stravu, zejména ovoce, přispělo to zřejmě ke zmenšování jejich střev a zvětšování mozků.
-
Hudba od pólů. Geolog složil smyčcový kvartet podle klimatických dat
Japonský vědec Hiroto Nagai složil smyčcový kvartet a využil k tomu satelitní data o klimatu Arktidy a Antarktidy z posledních 30 let.
-
Kosti z předchozích staletí slouží medicíně. Vědci v nich hledali chudokrevnost
Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali, jak moc tamní obyvatelé trpěli chudokrevností neboli anémií. Porovnávali to s kostrami dnešních lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka