Když člověk něco studuje, nejde to dělat jen od stolu, říká humánní geograf

14. prosinec 2022

Před čtyřmi lety napsal humánní geograf David Fiedor z Univerzity Palackého v Olomouci odbornou knihu Hazard v českých zemích. „Podobný výzkum není pro geografy úplně typický. Mnohem větší se dělají například v rámci adiktologie, psychologie atd. Geografický výzkum hazardu je svým způsobem marginální a nevěnuje se mu mnoho lidí, nicméně z mého pohledu to je výzkum důležitý, protože přispívá svou složkou prostoru, tedy tím, co geografy zajímá,“ popisuje.

Pokud má porovnat dvě moravská města Olomouc a Brno, tvrdí, že ještě před schválením zákona o hazardu si Brno vedlo rozhodně lépe. „Brno bylo mnohem striktnější a zavedlo nulovou toleranci.“

Následně tvrdí, že „když něco člověk studuje, nejde to dělat jen od stolu“. 

Čím chtěl být v dětství, proč se ve své disertační práci zabýval hernami a kasiny, jak studoval své téma a proč jsme v Česku často k hazardu smířliví? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Hovory Davida Šťáhlavského.

autoři: David Šťáhlavský , lup
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

    Karin Lednická, spisovatelka

    kostel_2100x1400.jpg

    Šikmý kostel 3

    Koupit

    Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.