Kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá? To je obrovský omyl, odpovídá kněz Vácha
Říká se, že kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá. „To je obrovský omyl, může to tak být, ale taky vůbec nemusí,“ zdůrazňuje katolický kněz, etik a biolog Marek Orko Vácha. A dodává slova Tomáše Halíka, podle kterého ten, kdo zaměňuje špatnou náladu s depresí, plete si rýmu s rakovinou.
Čtěte také
„Kdo má depresi, je nemocný. Je to choroba, která člověka ,chytí‘ stejně, jako chřipka nebo covid. A rozhodně to není vina nemocného a stojí zato brát prášky, jako jsou třeba antidepresiva,“ zdůrazňuje Vácha.
Pro věřící byla v historii sebevražda vždy považována za hřích. „Někdy v 19. století se o mučednících říkalo, že to jsou ti, kteří pohrdají smrtí. To ale byli třeba bojovníci, kteří tvrdili, že jsou v životě důležitější věci než jeden biologický život. Zatímco o sebevrazích se tradovalo, že pohrdají životem,“ říká s tím, že cituje Gilberta Chestertona.
„Sebevrah vlastně říká: ,Přírodo, tvoje krása mi nestojí za to, abych tady kvůli tobě žil. Lidé, vaše láska, kterou mne milujete, mi nestojí za to, abych tady s vámi dál byl‘,“ doplňuje.
Čtěte také
„Vždy, když mi nebylo úplně dobře, byla mou kotvou příroda. Kdyby se mi úplně všechno pokazilo, vezmu batoh, stan, vyberu pár korun a pojedu se někam rok cárat po Skandinávii nebo jinde. A budu naprosto šťastný,“ přiznává kněz Vácha.
„Pro mne osobně bude smrt smutnou událostí. Opustím tento vesmír, modré nebe, stromy, květiny a samozřejmě lidi,“ doplňuje s tím, že dobrovolně by to nikdy neudělal.
Je sebevražda hřích?
„Se špetkou humoru dodám, že sebevražda je vlastně hřích krádeže. Židovství a křesťanství vnímají život člověka jako dar. Jako úkol, během kterého se máme něco naučit. Původně nám Bůh dává dar času, který máme na této zemi. A když ho Bohu vrátíme, tak ukradneme to, co nám Bůh dal – to je sice trošku zvláštní konstrukce, ale tak to je.“
„Sebevražda tedy je vnímána jako hřích. Musím k tomu dodat, že dřív se sebevrazi opravdu pohřbívali za hřbitovní zeď. Přátelé, to byl silný vzkaz těm živým: Nedělejte to,“ uzavírá.
Celé Hovory Renaty Kalenské a Marka Orko Váchy najdete v audiozáznamu.
Související
-
Mše v přírodě vtahují i lidi bez vyznání, shodují se kněz Vácha a sedlák Stehlík
„Mše svaté v přírodě, bohoslužby nebo stromové kaple – to je něco, co jsme kdysi dávno dělali instinktivně,“ říká katolický kněz Marek Orko Vácha v debatě Vertikály.
-
Marek Orko Vácha: To nejlepší, co můžete udělat pro své zdraví, je setkání s přáteli
„To, že jsme spolu, díváme se na sebe, mluvíme spolu, nikdy nenahradí žádná sociální síť, spíš naopak,“ tvrdí katolický kněz a bioetik Marek Orko Vácha.
-
Jediný člověk, kterého dokážu skutečně změnit, jsem já sám, říká kněz Marek Orko Vácha
„Na Slovensku se o řadě věcí nediskutuje, jinde se věřící snaží zpochybnit všechny možné otázky. Kéž by slovenští katolíci teď byli tvůrci pokoje v zemi,“ myslí si Vácha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.