Orko Vácha: Svět je nemocný, ale uzdravit ho může každý z nás. Dějiny vždy píšou jednotlivci
„Svět opravdu je nemocný – ale on vždy byl. Nikdy jsme nežili v idealistických starých zlatých časech, po kterých mnozí tak touží, a na které vzpomínají. A nikdy tu nebude ani ta utopie, po které touží zas jiní. Svět totiž vždy byl a bude problematický,“ říká biolog a kněz Marek Orko Vácha.
Psycholog Radek Ptáček napsal jen den před ukončením svého života, že pokud by měl po 25 letech v psychologii říct, co je v životě důležité, je to láska. „Láska, láska, láska a vlastně nic jiného. Pečujte o vztahy, protože jedině vztahy vám dají dobrý život,“ nabádal.
Čtěte také
„Když si jeho slova člověk dočte, uvědomí si, že jsou stejná, jako najde někde v evangeliu. Je to úplně to stejné, vše je založeno na lásce. Židovství, křesťanství, to jsou tak jednoduchá náboženství, kde se všude učí: miluj Boha, miluj svého bližního. To je úplně stejné, co napsal i Radek Ptáček.“
„A chci k tomu dodat: Kdekdo by asi řekl, že milovat Putina asi nejde. Na to mám odpověď: ,Nauč se milovat své bližní, své sourozence, manželku, své děti a nesnaž se běžet, když se teprve učíme chodit‘. Takže zkuste skutečně milovat ty, kteří jsou nám nejblíž – a ani to není někdy jednoduché,“ nabádá kněz a biolog.
Dveře ke štěstí se otevírají ven
„Abych to trošku zlehčil, tak se říká, že milovat někoho vzdálenějšího je mnohem jednodušší – podepíšu šek a koupím pastelky někam do Tanzánie, a to mne nic moc nestojí, jen mám dobrý pocit. Ale milovat toho bližního, který po vás něco chce, který má třeba jiné názory apod., to je mnohem komplikovanější.“
Čtěte také
„Dveře ke štěstí se otevírají směrem ven. A má banální rada je: pracujte na sobě, snažte se sebeovládat. Láska není žádné vzletné slovo, ale jsou to malé, drobné krůčky, které děláme směrem k lidem v naší těsné blízkosti,“ doplňuje kněz.
Každý by tak podle něj měl něco udělat pro začátek procesu hojení nemocného světa. „Dějiny vždy píšou jednotlivci, vždy to jde zezdola. A i jako katolický kněz pevně věřím, že osobní proměna bude mít rozhodující dopad i na tuto společnost. Protože není malých rolí,“ doplňuje.
Ukrajina je i náš boj
Jako projev nemocného světa můžeme vnímat i válku na Ukrajině, která změnila i nás v Česku.
„Válka na Ukrajině s námi určitě rezonuje, protože je krátkozraké dívat se jen na to, co se děje uvnitř našich hranic. Musíme se dívat na to, co se děje v Evropě a jinde za našimi humny.“
Čtěte také
„A bylo by velmi snadné říkat, že to přece není náš boj ani bitva. To ale není pravda, svět je dnes tak provázaný a globální, že naše pomoc Ukrajině je samozřejmě nutná. I kvůli lidem, kteří opravdu nemají kde bydlet, ale zároveň je naše pomoc otázkou české národní bezpečnosti,“ uzavírá Marek Orko Vácha.
Proč si myslí, že se demokracie musí učit, hlídat a hýčkat? Jaké zlomové okamžiky změnily svět? Odpovědi nabízí Hovory Renaty Kalenské, poslechněte si víc.
Související
-
O záměně pacientek na Bulovce musíme vědět víc, nabádá etik Marek Orko Vácha
Záměna dvou pacientek-cizinek na gynekologii FN Bulovka je sice uzavřena potrestáním viníků, ve skutečnosti o tom podle bioetika Marka Orko Váchy nic nevíme.
-
Zlo je naprosto tupé, udusané, temné. A dobro? To je jiskřivé a tančí na stole, míní kněz Orko Vácha
„Někdy jsou to před Velikonocemi opravdu velké věci a za večer, co zpovídám, se stává, že padají i slzy,“ popisuje římskokatolický kněz Marek Orko Vácha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.