Na obálce knihy by se měli ilustrátor i grafik shodnout. Pak dopadne dobře, myslí si ilustrátorka Logosová
„Text, který pak ilustruji, čtu dohromady klidně i pětkrát šestkrát. A úplně naposledy ještě před ukončením celé práce – to proto, aby tam nebyla nějaká zásadní chyba,“ přiznává oceňovaná ilustrátorka Nikola Logosová. Ilustruje knihy pro děti i dospělé, má nejedno ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha, kreslí i pro časopisy, dělá plakáty.
Číst stejný text pořád dokola jí prý nepřestává bavit. „Pokaždé totiž přemýšlím nad ilustracemi trošku jinak, pokaždé to vidím trochu jinak. Ale spíš to celé analyzují, než že bych se soustředila na literární kvalitu textu. Nejzásadnější je to ale poprvé, protože si hned představuji, jak by ilustrace mohla vypadat. A taky tak, jak si to napoprvé představím, to většinou i udělám,“ přiznává v pořadu Hovory.
Čtěte také
„Kdy poznám, že už musím s kresbou končit, kdy je všechno hotové? Jednoduše, když se blíží deadline odevzdání knihy,“ říká s úsměvem.
„Pokud mi ale pošlou rukopis, kterým si úplně nejsem jistá, hodně přemýšlím – a když mě to nebaví, do ilustrace se ani nepustím,“ zdůrazňuje Logosová. Samostatnou kapitolou je pak podle ilustrátorky samotná obálky knihy.
„Někteří nakladatelé mají pocit, že obálka je víc věc grafika, někteří jiní vědí – a to je podle mě ta lepší cesta –, že se musí shodnout ilustrátor i grafik. Pak to totiž dopadne nejlíp,“ uzavírá.
Poslechněte si celé Hovory. Dozvíte se, že se k výtvarnému umění dostala přes autorskou originální keramiku Maříž. Naděžda Hávová se zeptá, jestli musí být ilustrátor i knihomol, nebo jestli a jak se dá poznat, co nakreslil člověk a co umělá inteligence.
Související
-
Díky vyšívání je moje oblečení osobnější, říká ilustrátorka Nikola Logosová
„Oblíbenou část mého šatníku tvoří šaty, které jsem koupila s tím, že je předělám. Často v sekáči vidím věci, které si přímo říkají o nějakou veselou výšivku,“ říká Nikola.
-
Důležitý je detail a atmosféra. Ilustrátorka Nikola Logosová popisuje, jak vznikají její kresby
Ilustrátorkou roku 2019 je podle odborné poroty soutěže Czech Grand Design letos osmadvacetiletá Nikola Logosová.
-
Czech Grand Design letos nově ocení ilustraci. Zvítězit může...
Akademie designu České republiky, která je složená z kurátorů, galeristů, teoretiků a novinářů, nominovala v 10 kategoriích celkem 116 autorů, designérských studií ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.