Jestliže jsou naše návrhy zločinné, pak má Bělorusko velký problém se zákonností, tvrdí členka koordinační rady

21. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bití, mučení, v noci všudypřítomné sténání a křik. Tak propisují zážitky Bělorusové, kteří se stali jedněmi z tisíců lidí, kteří byli krátce po prezidentských volbách v Bělorusku zadrženi.

Běloruské protesty pokračují už 12 dní. Zatímco několik tisíc protestujících ve čtvrtek na minském Náměstí nezávislosti zpívalo, v brestské oblasti policie zadržela deset účastníků demonstrací. Prokurátor se je chystá obvinit z napadení veřejného činitele.

„Policie už zadržela lídra stávkového výboru automobilky MAZ Jevgenije Bochvalovova a vyšetřovací výbor zároveň předvolal k výslechu šéfa stávkujících v minském závodě na výrobu traktorů MTZ,“ říká na Plusu zahraniční redaktor Českého rozhlasu Martin Balucha. 

Čtěte také

Běloruská generální prokuratura začala trestně stíhat i členy opoziční koordinační rady. Generální prokurátor Alexandr Konjuk už dřív tvrdil, že činnost rady je neústavní a cílem skupiny je uchvácení státní moci. 

Členka koordinační rady Olga Kovalková radu hájí s tím, že o převzetí moci nijak neusilují. V oficiálním prohlášení je doslova uvedeno: „Jestliže jsou naše návrhy zločinné, pak má země velký problém se zákonností“. 

Vznik koordinační rady ohlásila lídryně opozice a prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská. Zemi ale krátce po volbách musela opustit a odcestovala do Litvy.

Cílem rady, ve které bylo při založení snad až 70 umělců, novinářů, podnikatelů i zástupců občanské společnosti, je vypsání nových, spravedlivých a svobodných voleb s účastí zahraničních pozorovatelů. Podle britské BBC je už ale většina běloruské opozice ve vězení.

Jednání Merkeková-Macron

Bělorusko bylo podle Baluchy tématem i čtvrteční schůzky francouzského prezidenta s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. 

Čtěte také

Emmanuel Macron pak řekl: „Evropská unie musí i nadále podporovat stovky tisíc Bělorusů, kteří poklidně demonstrují za svá lidská práva, svobodu a nezávislost. Je proto nezbytný dialog mezi úřady, opozicí a občanskou společností. Chceme, aby tyto rozhovory zahájili sami Bělorusové. Nicméně je Unie připravená je podpořit, jestliže to tamní obyvatelé budou považovat za užitečné a budou si to přát.“ 

Na sankcích proti běloruskému režimu se tento týden shodli lídři všech 27 zemí Unie.

„Sankce chce uvalit na zatím neznámý počet lidí, kteří se v Bělorusku měli zapojovat do údajného zfalšování hlasování nebo do brutálního potlačování demonstrací. EU chce podporovat pokojně protestující a přislíbila i finanční podporu směřovanou směrem k nestátním organizacím. Peníze by měly pomáhat obětem násilí nebo při vzniku nezávislých médií,“ shrnuje redaktor Martin Balucha. 

Celý rozhovor Martiny Maškové najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související