Jan Klesla: Čínský rok ve znamení prasete a Huawei

Huawei
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Huawei
0:00
/
0:00

Už více než měsíc otřásá médii skandál čínské firmy Huawei, ty nejdůležitější zprávy ale přišly až nedávno.

Američtí prokurátoři podali obvinění jak na samotnou firmu, tak i její korunní princeznu, dceru zakladatele a finanční ředitelku Meng Wan-čou. Na osmadvaceti stranách podrobně popisují, jak měli Číňané porušovat sankce proti Íránu a pokoušet se ukrást technologii americké pobočce německého T-Mobilu.

Petr Hartman: Kolem firmy Huawei je v Česku co řešit

Huawei

Není co řešit, tak se vyjádřil k bezpečnostním rizikům týkajících se čínské firmy Huawei premiér Andrej Babiš.

Druhá zásadní zpráva pak přišla od nás - generální finanční ředitelství vyřadilo právě Huawei z půl miliardového tendru na nový portál Moje daně. A to přímo kvůli varování, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a vlastní interní analýze rizik.

Zcela pochopitelně nejde o veřejné informace, ale na stole musí ležet něco skutečně zásadního, aby to přesvědčilo i berní úředníky. Podle zpráv médií v čele s odborným serverem Lupa.cz navíc podobné kroky zvažují i další klíčové státní instituce, což je jen dobře.

Oba případy tak na mezinárodní i čistě národní rovině jasně odpovídají všem, kdo dosud tvrdili, že jde jen o obchodní válku a nikdo proti Huawei nemá nic konkrétního.

Okamžitá úspora a příliš vysoká cena

Uprostřed veřejné a mediální bitvy se tak posunujeme k otázce, jak dál naložit s celým případem Huawei a čínskými technologiemi obecně. V úterý 5. února začal podle čínského kalendáře nový rok ve znamení prasete. A podle astrologů bychom v něm měli vše hlavně pečlivě uvážit.

Pokud máte jako Huawei v rukou klíčové technologie, máte účinnější zbraň, než jsou nukleární hlavice, varuje bankéř Jonáš

Ondřej Jonáš

Vedou Spojené státy obchodní válku s Čínou? A jak s tím souvisí pondělní obvinění čínské telekomunikační společnost Huawei, včetně její ředitelky Meng Wan-čou, z podvodů a špionáže ze strany úřadů USA? Česko-americký bankéř v Interview Plus tvrdí, že jde o vážný problém a nejen Spojeným státům došla trpělivost.

Pro odpověď je tedy potřeba podívat se na širší, mezinárodní kontext. Na jedné straně se v moratoriu do konce února snaží Číňané vyjednat konec obchodní války s USA. Rok prasete má sice přinést hojnost a přát investicím, u něj doma to tak ale nevypadá.

Čínská ekonomika viditelně zpomaluje, investice v Evropě a Spojených státech se loni propadly o tři čtvrtiny a například nákupy nemovitostí jsou nejnižší od roku 2012. Pro nás zásadní zpráva pak je další uzavírání tamního trhu.

Před Vánocemi ministerstvo inovací vydalo plán, podle kterého mají být samořiditelná a elektrická auta v Číně postavena na čínských technologiích. To je mnohem horší zpráva pro Volkswagen a Škodovku, než údajná odveta, před kterou varoval Miloš Zeman.

Kateřina Procházková: Huawei, CEFC a úloha osobnosti v dějinách

Huawei (Ilustrační foto)

Kauza Huawei hýbe českou politikou, a nejenom českou.

Na straně druhé stále sílí varující hlasy před komunistickou techno-diktaturou. Právě před zneužíváním technologií v Říši středu k absolutnímu špehování, kontrole obyvatel a dosud nevídanou totalitou varoval nedávno v Davosu i George Soros.

Někdejší finanční  žralok a dnes filantrop je pro svou minulost spekulanta v byznysu stále kontroverzní postava, nicméně na setkání špiček světové ekonomiky a politiky zazněl jeho hlas jasně. O míře obav svědčí i to, že ačkoliv je aktuálně v dosud nejostřejším sporu s vládou ve svém rodném Maďarsku, ani jednou nezaznělo jméno Viktora Orbána, ale Si ťin-pchinga.

Postoj k Číně je tak potřeba formovat nejen na základě obvinění ze špionáže a přímého ohrožení bezpečnosti. Jejich hlavním cílem je ekonomická expanze a kolonizace nejen chudých zemí v Africe, ale i těch slabších v Evropě, a to včetně nás.

Čínské technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť. Varování NÚKIB je vážné, tvrdí poslanec Profant

Pirátský poslanec Ondřej Profant

Jak vážně brát varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Ještě před Vánocemi totiž vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE, které je určeno hlavně pro státní a další vybrané instituce, které provozují informační systémy důležité pro chod státu.

Levné technologie mají především vytvořit předmostí pro nástup čínských firemních gigantů, kteří vyrostli na uzavřeném domácím trhu a teď se chystají ovládnout ten náš. S nimi přijde i jejich morálka a postoj k zákazníkům a lidským právům. Měli bychom se tedy dívat nejen přímo na čínské firmy jako hrozbu bezpečnosti, ale i jako hrozbu naším ekonomickým a společenským zájmům.

A také vyhodnocovat jako riziko i další společnosti, které s nimi blízce spolupracují, jako je třeba skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Stát by zkrátka neměl podporovat a obchodovat s nikým, kdo může ohrozit naši budoucnost, za to je jakákoliv okamžitá úspora příliš vysoká cena. Nepustit Číňany k našim daním v IT systémech a obecně přes veřejné zakázky je proto dobrý začátek.