Kateřina Procházková: Huawei, CEFC a úloha osobnosti v dějinách

21. leden 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Huawei (Ilustrační foto)

Kauza Huawei hýbe českou politikou, a nejenom českou.

Nedávno se diváci televizní stanice TV Barrandov dočkali nezvyklé podívané, kdy český prezident bránil v mediu financovaném - po celém světě nechvalně proslulou čínskou firmou CEFC - jinou čínskou společnost, Huawei. A to dokonce i přes varování bezpečnostních služeb svého vlastního státu.

Jiří Leschtina: Jak vypudit Huawei z hospodářské páteře státu

Společnost Huawei

V těchto dnech dorazil do Strakovy akademie dokument Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb.

Kuriozitu celé situace dovršila skutečnost, že prezident zpochybňoval kompetenci svých vlastních zpravodajských služeb jen krátce poté, co jejich protějšky v Polsku zatýkaly jednoho z ředitelů tamní pobočky Huawei za špionáž.

Těžko říci, zda si byl prezident paralelního vývoje v Polsku vědom. Možná by prostě označil za čučkaře i Poláky, a s nimi zpravodajské služby dalších demokratických států, které vydávají obdobná, někdy i mnohem explictnější varování, ba přímo zákazy pro čínskou firmu ve svých zemích.

Proč? Miloš Zeman investoval do svého propekingského kurzu již tolik politického kapitálu, že prostě nemůže couvnout. To mu ale do budoucna přinese řadu dalších nemilých překvapení - jako bylo zmizení jeho čestného poradce Jie Ťien-minga a finanční i politický kolaps jeho oblíbené společnosti CEFC, opěvované donedávna českým prezidentem jako „vlajková loď čínských investic“.

Divoké kousky Jie Ťien-minga

Kateřina Procházková: Hej hej, Huawei

Huawei

O čínské společnosti Huawei se jako o bezpečnostním riziku mluví prakticky po celém světě už nějaký čas.

Ještě než v Číně zmizel prezidentův poradce Jie Ťien-ming, byl koncem roku 2017 v New Yorku zatčen jeho přímý podřízený, vedoucí neziskového křídla CEFC Patrick Ho. Loni v listopadu byl i usvědčen před federálním soudem z podplácení vysokých funkcionářů OSN a dvou afrických prezidentů.

Jeden z uplacených funkcionářů, předseda Valného shromáždění OSN Sam Kutesa v roce 2015, jmenoval shodou pozoruhodných okolností Jie Ťien-minga svým čestným poradcem - mimochodem stalo se tak téhož roku jak učinil i prezident Zeman.

U soudu v New Yorku také vyšlo najevo, že Patrick Ho korumpoval politiky s plným vědomím - podle obžaloby dokonce na popud - vykutáleného poradce Jie.

Čínské technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť. Varování NÚKIB je vážné, tvrdí poslanec Profant

Pirátský poslanec Ondřej Profant

Jak vážně brát varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Ještě před Vánocemi totiž vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE, které je určeno hlavně pro státní a další vybrané instituce, které provozují informační systémy důležité pro chod státu.

Zemanova slabost pro čínské splečnosti ho teď staví do nepříliš lichotivého světla v souvislosti s možná největší mezinárodní korupční aférou posledních let.

Strmý vzestup a stejně prudký pád společnosti CEFC se v posledním roce dostal na titulní strany snad všech předních světových médií. Téměř vždy ho doprovází fotografie předsedy CEFC po boku českého prezidenta jako ilustrace Jie Ťien-mingových divokých kousků.

Prezidenta Zemana ale zjevně ani tato mezinárodní blamáž neodradila od bezvýhradné podpory čínských projektů v ČR. Jeho obrana čínské společnosti Huawei proti českému státu se možná nedostane na titulní stránky světových deníků, ale do dějin vejde určitě. Nikoliv ovšem způsobem, jaký by si Zeman přál.

autor: Kateřina Procházková
Spustit audio