Čínské technologie Huawei by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť. Varování NÚKIB je vážné, tvrdí poslanec Profant
Jak vážně brát varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Ještě před Vánocemi totiž vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE, které je určeno hlavně pro státní a další vybrané instituce, které provozují informační systémy důležité pro chod státu.
Speciál: Výrobky Huawei jako bezpečnostní hrozba?
Vláda i někerá ministerstva se začaly zbavovat mobilů od čínské firmy Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. To firma Huawei odmítá a požaduje důkazy.
„Je to třeba brát velmi vážně,“ odpovídá poslanec České pirátské strany, místopředseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ondřej Profant. A to i přesto, že se nám prý zadní vrátka v hardwaru objevují odnepaměti.
Oblast IT je podle něho v Česku neoraná a nějaký státní orgán na nebezpečí dosud nikdy neupozornil. Ostatně, donedávna NÚKIB ani neexistoval. „I postoj premiéra Andreje Babiše, který to nejdřív bagatelizoval, se po podrobném seznámení změnil a podpořil plánované další kroky.“
Nebuďte hysteričtí
Profant ale rozhodně nedoporučuje, aby teď všichni začali být hysteričtí a zahazovat mobily. „Musíme udělat dlouhodobé strukturální kroky, a to i s ohledem na současné pojetí veřejných zakázek nebo na samotnou bezpečnost země.“
Zjednodušeně, výrobce si prostě úmyslně do hardwaru výrobku vloží možnost prolomit jeho bezpečnost. U běžného spotřebitele to nehraje až takovou roli, ale u soukromých společností nebo tam, kde řeší klíčovou infrastrukturu státu, si výrobce ponechal nějaký přístupový klíč. Pak se může kdykoli do systému dostat.
Spojené státy se válkou s Huawei snaží zbrzdit čínský vzestup, tvrdí ekonom Sachs
Obchodní konflikt americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa s Čínou má jen máloco společného s negativní bilancí zahraničního obchodu Spojených států, s uzavřenými čínskými trhy pro zahraniční společnosti nebo s údajnými čínskými snahami krást duševní vlastnictví.
„Nebavíme se ale jen o nějakém odposlouchávání nebo odkloňování datových toků. To jsme ostatně už zaznamenali třeba v sídle Africké unie. Bavíme se o nějaké kill switch metodě, která dokáže najednou vypnout všechna zařízení. Třeba v energetickém průmyslu nebo mobilním operátorům… Tak by taky mohla vypadnout celá energetická síť, lidé nebudou mít čím topit a my jim ani nebudeme mít jak rychle a účinně pomoct,“ varuje poslanec.
Otevřený hardware?
Lékem by prý byl otevřený hardware od certifikovaného výrobce. „To by byla zcela zásadní změna, o které mluvím… Musíme být schopni každý takový výrobek sami opravit, rozložit a složit. V této oblasti ale mluvíme o procesorech s nanometrovou technologií, kdy vlastně ani nevíme, jak to má vypadat, a pak těžko můžeme vůbec analyzovat, že tento spoj udělá za konkrétní situace něco jiného, než si představujeme,“ popisuje. Proto by schéma mělo být veřejně dostupné, aby ho mohl prozkoumat celý akademický sektor.
Poslanec přiznává, že třeba v oblasti mobilních komunikačních technologií jsou dnes na trhu dvě čínské, dvě evropské a jedna jihokorejská firma. „Kdyby se ty čínské vyloučily, pořád nám nějaké zůstanou. Je ale jasné, že pokud dnes připravujeme sítě páté generace, pak na to ti ostatní dnes připraveni nejsou. Proto je ale třeba koncepční řešení na úrovni NATO nebo EU. To je totiž už dost velký trh, který si může diktovat podmínky.“
Zaplevelené Česko
Ilona Švihlíková: Představuje Huawei bezpečnostní riziko? Národní úřad varuje jen na pokyn Američanů
Národní úřad varuje před přístroji Huawei. Podle ekonomky je za tím, ale jen komerční boj a geopolitika mezi USA a Čínou. A připomíná kauzu Snowden.
Důvodem, proč je i Česko tak „zapleveleno“ čínskou technologií, je složitý zákon o zadávání veřejných zakázek, takže se většinou soutěží „na cenu“ a Čína dokáže ostatní firmy doslova převálcovat. „Výsledkem je infrastruktura plná čínských technologií… Taky ale jasné provázání byznysu se státem. Nejsou to totiž soukromí vlastníci, jak známe v každém dalším demokratickém státě, ale tady firmu zakládal bývalý vysoký představitel čínské armády a podobně jsou dosazováni i lidi do Evropy.“
Poslanec přitom netvrdí, že se nějaké „podezření z nekalostí“ nemůže týkat i dalších zemí. „Pamatujete na odposlouchávání německé kancléřky ze strany USA. Cestou je otevřený hardware, u kterého se nemusíme spoléhat na to, že vám jen někdo řekl, že bezpečný je.“
Je to tajné, ale je to i v ČR
Došlo už k nějakému čínskému zneužití dat? „Právě v novém sídle Africké unie, kde jim technologie dodávala Čína, zjistili, že je prošpikované odposlouchávacími zařízeními, které každou noc data pěkně posílá k nim domů. A nemusíme chodit tak daleko, i v ČR už máme od NÚKIB konkrétní příklady, o kterých ale nemohu mluvit, protože naše jednání bylo v režimu tajné.“
Česko by se dnes mělo opravdu vážně soustředit na datové sítě a datová centra, sítě páté generace, které se mají v blízké budoucnosti soutěžit. „Jde o to, kdo je bude v příštích třech letech stavět,“ dodává místopředseda Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ondřej Profant.
Související
-
Kateřina Procházková: Hej hej, Huawei
O čínské společnosti Huawei se jako o bezpečnostním riziku mluví prakticky po celém světě už nějaký čas.
-
Před čínskou společností Huawei varoval Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Proč Google ukončil vývoj cenzurovaného vyhledávače pro Čínu? O chování e-shopu, který sám od sebe naúčtuje zákazníkům také zboží, které nechtějí. Připravil David Slížek
-
Jiří Leschtina: Jak vypudit Huawei z hospodářské páteře státu
V těchto dnech dorazil do Strakovy akademie dokument Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.