Ilona Švihlíková: Představuje Huawei bezpečnostní riziko? Národní úřad varuje jen na pokyn Američanů

18. prosinec 2018

Národní úřad varuje před přístroji Huawei. Podle ekonomky je za tím, ale jen komerční boj a geopolitika mezi USA a Čínou. A připomíná kauzu Snowden.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním hardwaru a softwaru od společnosti Huawei a ZTE. Představují prý bezpečnostní riziko. Západní země a hlavně USA upozorňují, že vyspělá čínská technologie může posloužit pro kybernetickou špionáž ve prospěch Pekingu.

„Naše úřady na něco přišly, když dostaly pokyn ze Spojených států, že na to mají přijít,“ vykládá si situaci Ilona Švihlíková. „Je to boj o technologickou převahu, protože Huawei je jedna z nejlepších čínských firem, která směřuje k technologii 5G, což samozřejmě Američany děsí. Plus to má geopolitický motiv.“

Takový nešvar

Donald Trump oznámil své kandidáty na posty ministra spravedlnosti a velvyslankyně při OSN

„Žádný důkaz o tom, že Huawei udělalo něco takového, neexistuje. A když se podíváte na některý trošku inteligentnější americký tisk, zjistíte, že to přiznávají i sami Američané. Že žádné důkazy nebyly nikdy předloženy,“ řekla ekonomka v pořadu Jak to vidí... na Dvojce. „Tady se rozmohl takový nešvar, že se nejdřív obviňuje a důkazy se snášejí až potom. A používá se ’highly likely’, vysoce pravděpodobné. A já tohle nemám ráda, protože to je vrcholně nebezpečná věc.“

„Náš národní úřad na to přišel ve chvíli, kdy s tím přišli Američané. A přímo tam udává: Spojenci řekli. Spojenci nemají žádný důkaz a my to samozřejmě okamžitě převezmeme? Tam je velký konkurenční boj. Jde o geopolitiku a komerční záležitosti. Prostě Huawei a ZTE vystrčit z trhu.“

Kdo porušuje mezinárodní právo?

Švihlíková připomíná nedávné zatčení šéfky společnosti Huawei Meng Wan-čou v Kanadě. „To je naprosto bezprecedentní krok a je potřeba vědět proč. Samozřejmě to iniciovali Spojené státy, Trump následně potvrdil, že to je součást toho, jakým způsobem míní vést s Čínou obchodní válku.“ Proč k zatčení došlo?

„Oficiální důvod je, že došlo k porušení sankcí proti Íránu. Jde ale o extrateritoriální sankce a většina zemí se domnívá, že extrateritoriální sankce jsou proti mezinárodnímu právu. Jednoduše řečeno Spojené státy říkají: Když mi na někoho uvalíme sankce, tak budou poslouchat všichni, a když ne, tak dopadnou jako Meng Wan-čou. Je to neuvěřitelné.“

Čirý gangsterismus

„Jeffrey Sachs napsal, že tenhle styl vedení obchodní války je čirý gangsterismus. Vzít šéfovou cizí firmy, vysokou čínskou představitelku a nechat ji vyvléct v Kanadě z letadla, ona vůbec neletěla do USA, to je skutečně neuvěřitelné.“

O důvěryhodnosti čínského nadnárodního koncernu podle médií kromě USA ale pochybují například Velká Británie, Indie, Austrálie. Kvůli podezření z možné pomoci špionáži se od společnosti odvrací francouzský operátor, zvažují to i Němci.

Americké odposlechy

03139865.jpeg

„Zrovna u Spojených států víme, že odposlouchávací techniky používaly široce a porušovaly svoje vlastní zákony. Víme to díky Edwardu Snowdenovi. A byl tady i jiný případ: Blackberry. Blackberry mělo technologii, která tajným službám dělala trošku problémy a právě Blackberry bylo zakázáno.“

„Samozřejmě že technologické zbraně se nasazují. To tak bylo vždycky a je naivní se domnívat, že to dělá jedna strana a ty ostatní se na to jen dívají. Stejně jako je naivní si myslet, že na území země XY působí pouze agenti zemí ABC a žádných dalších. To, co bezesporu víme, na rozdíl od Huawei, je, že USA vesele dlouhodobě odposlouchávaly německou kancléřku a další spojence. To víme bezesporu,“ uzavírá téma Ilona Švihlíková.

Další témata rozhovoru: příměří USA a Čína; konec kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky; ekonomický dopad protestů „žlutých vest“ ve Francii; slib české vlády bezplatného stravování pro školáky a předškoláky.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související