Luboš Kreč: Byznys objevil fotbal
Synonymem pro slovní spojení fotbalový byznys byli dlouho bafuňáři, lokální šíbři či trápící se patrioti. Jenže stejně jako se postupně napravilo renomé sportu samého a návštěvy zápasů přestaly být kratochvílí jen pro fanouškovské ultras, zvedla se hodnota fotbalu i v očích podnikatelů. A jasně to ukázal právě končící rok.
Nejprve na jaře ligová asociace vysoutěžila nového hlavního sponzora, kterým se stala sázkovka Chance z loterijní skupiny Tipsport. Ročně bude platit čtvrt miliardy korun, což je trojnásobek toho, co posílal předchozí partner Fortuna. Stejně razantně už pár měsíců předtím narostly i příjmy za televizní práva, z nichž má český fotbal nově přes 400 milionů ročně.
Čtěte také
Úspěšní byznysmeni se kolem známých klubů motali už delší dobu, jejich symbolem zůstává Daniel Křetínský, dotující miliardami pražskou Spartu. A pak čínští investoři ve Slavii, které loni vystřídal Pavel Tykač. Silné byznysové zázemí už pár let měla i Dukla v podobě Petra Pauknera nebo ostravský Baník s Václavem Brabcem za zády.
Letos ale jakoby definitivně povolila stavidla a věci se daly do pohybu. Fotbalová Sigma Olomouc míří do rukou miliardáře historicky blízkého skupině PPF Karla Pražáka. Tomu už patří hokejová Sparta a od Andreje Babiše koupil i vydavatelství Mafra.
Čtěte také
Na jaře si vyžádal hodně pozornosti mladý dravý byznysmen Ondřej Kania, který po prodeji většinového podílu ve své vzdělávací skupině Consilium koupil Slovan Liberec. Televize Nova už s ním natáčí dokumentární sérii, kde sleduje jeho počínání.
Talenty ze zahraničí
Do pražské Dukly vstoupil k Petru Pauknerovi, který se v minulosti netajil chutí se klubu zbavit, další mladý investor Matěj Turek, kterého s Kanio spojuje mimo jiné to, že ve fotbalu vidí velký marketingový a byznysový potenciál, protože chápe, že to je sport, který má skutečně globální dosah.
Čtěte také
Znovu se rozběhla privatizace královéhradeckého týmu, město hledá kupce pro 89 procent klubu, který hraje na krásném, nově postaveném stadionu. Favoritem tendru je úspěšný podnikatel a bývalý reprezentant Ivo Ulich, který se spojil s internetovým miliardářem Ondřejem Tomkem, a dokonce vyjednávají o spolupráci s legendárním Pavlem Nedvědem.
Pozoruhodné dění pak nabízí Brno, kde majitele změnily oba tamní druholigové mančafty: Zbrojovku koupila skupina blízká vlivnému právníkovi Jaroslavu Havlovi, líšeňský klub získal lokální patriot a průmyslník Igor Fait, který slíbil investovat miliardu korun a přivedl s sebou známého trenéra Pavla Vrbu. Cílem je postup do první ligy.
Tyto posuny a změny budou pokračovat i v roce 2025, a jelikož se do fotbalu pouští na rozdíl od 90. let už opravdu úspěšní podnikatelé s jasnou vizí a dostatečným jměním, klubovou kopanou tak čekají zlatá léta.
Otázkou ale je, jak moc se to promítne do kondice zdejšího fotbalu jako takového. Kluby totiž čím dál víc sázejí na talenty ze zahraničí. A proměnou sice prochází i funkcionářské svazové struktury, jen jde o transformaci podstatně pozvolnější.
Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.