Matěj Schneider: Republikáni se hádají o víza. Zvolí si Trump peníze, či lidi?
Se vstupem do roku 2025 pnutí na americké konzervativní scéně sílí. Chvíle, kdy republikáni nekomplikovaně slavili, že Donald Trump s přehledem porazil Kamalu Harrisovou, jsou fuč. Jak se blíží Trumpova inaugurace, je čím dál jasnější, že s některými ideologickými rozpory napříč svou koalicí to bude mít znovuzvolený prezident těžké.
Některé dělící linie se vyjevily u personálních otázek Trumpovy nové vlády. Další hádky se vyrojily na sklonku roku při debatách o budoucím rozpočtu a státních dluzích na Kapitolu. Mezi svátky pak konečně došlo na otázku, která bude velmi pravděpodobně tou hlavní pro počátek Trumpova druhého období: pochopitelně jde o migraci.
Čtěte také
Vše začalo relativně nenápadně tím, když si Trump vybral svého muže na post poradce ve věcech umělé inteligence. Sriram Krishnan, kterého si zvolil, má velmi blízko k technologickému světu Silicon Valley. A tyto sféry, reprezentované především nejbohatším mužem planety Elonem Muskem, se v mnohém rozcházejí právě v náhledu na migrační otázky.
Část skalních Trumpistů by si představovala, že se mají hranice Spojených států de facto zcela uzavřít, dokud – jak v minulosti říkal přímo Trump – „nebudeme vědět, co se ksakru děje“. Muskova technologická parta ale má jiné zájmy a jejich zisky jsou do velké míry závislé na kontroverzním typu víz, které technologické firmy hojně využívají.
Trump zatím nevládne
Rády by se na ně spoléhaly ještě více, ale v současném nastavení je jejich množství zastropováno Kongresem v řádu desetitisíců ročně. Trumpův budoucí poradce Krishnan v minulosti volal potom, aby toto zastropování bylo zrušeno.
Čtěte také
To se líbí Muskovi a jeho parťákovi, podnikateli Viveku Ramaswamymu, kteří spolu mají Trumpovi radit o tom, jaké všechny úřady a regulace by mohl seškrtat. Především Ramaswamy si pak v kontextu debaty o vízech velmi naběhl, když se Krishnana zastal v postu na Muskově síti. Ve své obhajobě deregulace víz nepřímo označil rodilé Američany za hloupé a průměrné.
To všechno samozřejmě velmi naštvalo Trumpovy sociálně konzervativní voliče – jednak v ideologické rovině, protože si přejí menší migraci všeho druhu, jednak čistě tím, že téhle partě se kritikou rodilých Američanů opravdu nezavděčíte.
Přímo Trump se snaží od podobných hádek držet dál. Ve věci víz zatím lehce naznačil spíše příklon k pohledu technologické party, která mu poskytla velkou část prostředků na prezidentskou kampaň. Zatím si to může dovolit, protože ještě nevládne. Po inauguraci si ale bude muset začít vybírat: naštve své mecenáše, nebo své voliče?
Autor působí na serveru voxpot.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.