Jan Fingerland: Teroristé se připomněli Americe
Spojené státy zažily na přelomu roku nejméně dva velmi viditelné teroristické útoky. Odehrály se také na přelomu dvou prezidentských ér. Je to náhoda, nebo zákonitost? Jedním z incidentů byl výbuch automobilu v Las Vegas. Vzhledem k tomu, že se věc odehrála u Trumpova hotelu, vůz byl plný paliva a zábavní pyrotechniky, a šlo o Teslu, vyráběnou Trumpovým spojencem Elonem Muskem, spekuluje se o politických motivech. Nic ale zatím není jisté.
Čtěte také
Jiné je to v případě incidentu, který se odehrál pár hodin před tím v New Orleansu. Tam řidič pronajatého automobilu vjel záměrně do davu a řadu lidí zabil a vážně zranil. Při při přestřelce s policií pak zahynul.
Pachatelem má být Texasan Shamsud-Din Jabbar. Ve voze měl nejen zbraně a výbušniny, ale i vlajku se symbolem Islámského státu. Krátce před činem nahrál na sociální sítě videa, v nichž se hlásí k inspiraci touto organizací.
Mnoho nejasností
V řadě ohledů ale neodpovídá profilu typického džihádistického atentátníka. Donald Trump spojil jeho čin s nekontrolovaným přistěhovalectvím, ale Jabbar se narodil ve Spojených státech. Ve svých dvaačtyřiceti letech také byl mnohem starší než typičtí sebevražední atentátníci.
Čtěte také
Sloužil také temer osm let v armádě jako specialista, strávil rok v Afghánistánu. Zdá se, že se dostal do osobních i finančních potíží a buď jednal v afektu, nebo se snažil svůj život ukončit způsobem, který by mu v jeho očích vrátil důstojnost.
Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda bylo do útoku zapojeno více lidí. Čin však typicky spadá do kategorie nízkonákladových a technologicky nenáročných útoků, které nevyžadují velké znalosti, finance ani přípravy. Pachateli nepatřil ani samotný vůz, byl jen půjčený, shodou okolností prostřednictvím stejné služby jako automobil, který explodoval v Las Vegas.
O Islámském státu se v posledních dnech znovu mluvilo v souvislosti se situací v Sýrii, kde nadále přežívají ostrůvky této organizace, a soupeří o vliv i finance s jinými džihádistickými skupinami.
Čtěte také
Islámský stát se dříve úspěšně soustředil na získávání teritoria, a budování jakéhosi kvazistátu. Vraždil především takzvané blízké nepřátele, ať už to byli jinověrci, příslušníci nesunnitských proudů islámu, i umírnění sunnité. Poté, co byl ISIS v této kvazistátní podobě poražen, uchýlil se k taktice, na kterou se dříve soustředila Al Kaida, tedy na viditelné útoky v zahraničí.
Al Kaida ani ISIS ale už v posledních letech obvykle nedokázali organizovat velké spektakulární útoky. Ty, ke kterým došlo, byly obvykle akce prováděné „jen“ pod jejich značkou, a pachateli byli iniciativní dobrovolníci, kteří se zradikalizovali na dálku. Většinou se jedná o mladé muže z přistěhovalecké komunity, kteří za sebou mají bezvěrecké období, jež chtějí nějak odčinit nebo překonat.
Teror neskončil
Událost v New Orleans trochu připomíná předvánoční útok z německého Magdeburgu, nelze vyloučit efekt nápodoby. Tam byl pachatelem přistěhovalec ze Saúdské Arábie, který ale rovněž neodpovídal typickému profilu sunnitského džihádisty.
Čtěte také
Byl to padesátiletý muž, povoláním lékař, navíc ze saúdské šíitské menšiny, nehledě na jeho dlouholetou dráhu veřejného bojovníka proti vlivu náboženství. I v jeho případě mohl hrát roli jeho pohnutý duševní stav, i když v jiném smyslu než u Texasana Jabbara.
O teroristických činech se dozvídáme obvykle, jen pokud se podaří, ty ostatní, kterých je potenciálně mnohem více, zůstanou skryté. Vyšetřovatelé ve Virginii našli v domě jistého Brada Spafforda možná největší počet „hotových výbušných zařízení“ v historii FBI, a na věc se přišlo spíše jen náhodou.
Pro dosluhujícího prezidenta Bidena jde o nemilý vývoj na závěr jeho éry, kterou jeho soupeř líčil jako chaotickou a bez pevného vedení.
Pro Donalda Trumpa je to zas varování, že jeho éra zase nemusí být tak klidná, bez ohledu na silná slova nebo silné činy.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka