Marek Hudema: Asad padl. Kdo na jeho místo?
Brutální režim Asadů v Sýrii po více než půl století vlády padl. O jeho osudu se ale nerozhodlo u syrského Aleppa či v hlavním syrském městě Damašku, ale na pláních východní Ukrajiny a v palestinském pásmu Gaza. Syrského diktátora Bašára Asada smetly dvě války, se kterými neměl mnoho společného: Válka v Palestině a její rozšíření do Libanonu a ruská invaze na Ukrajinu.
Bašár Asad, i když to ještě nedávno vypadalo, že má svůj post jistý, byl vlastně velmi slabý. Přežil sice více než deset let občanské války, ale to vše nakonec jen díky Rusku a Íránu. A ty ho nakonec hodily přes palubu.
Čtěte také
Asad byl už před lety téměř svržen protestním hnutím, které začalo v roce 2011, jako součást tak zvaného arabského jara. Asadovi se ale povedlo opozici proti sobě rozdělit. Podpořil proti demokratům radikální islamisty, nasadil proti povstalcům všechny zbraně včetně chemických, a tak se zachránil.
Nakonec se i tak dostal do problémů. Neměl dost vojáků ani moderních zbraní. Naštěstí pro něj chtěli svůj vliv na Blízkém východě rozšířit Írán a Rusko. Íránci dodali vojáky.
Čtěte také
Ne že by sami bojovali na Asadově straně, ale vytvořili jakousi žoldnéřskou internacionálu z jednotek Libanonců, Afghánců, Palestinců, Jemenců, Pákistánců a dalších cizinců, které řídili důstojníci íránských revolučních gard. Moderní techniku, hlavně letectvo i s obsluhou, pak od roku 2015 dodávalo Rusko, které za to získalo v Sýrii vojenské základny.
Kdo Asada nahradí?
Jenže útok teroristů z Hamásu z palestinského pásma Gaza na Izrael spustil sled událostí, které vedly k porážce proíránského Hizballáhu v Libanonu a nakonec k fatálnímu oslabení Íránu. Teherán už nemá sílu ani náladu podporovat Asada. Rusko zase stále víc krvácí na Ukrajině a také už nemá dost sil na velké akce v Sýrii.
Asadův režim se zhroutil. Bylo by ale laciné se smát, že si Asad vybral nespolehlivé spojence. Írán a Rusko prostě jen daly přednost svým důležitějším zájmům.
A mimochodem, kdyby tu nebylo Turecko, které podpořilo protirežimní povstalce, nikdy by se asi Asadův režim tak rychle nezhroutil.
Teď je otázkou, co ho nahradí. Nebo kdo nahradí vliv Íránu a Ruska v Sýrii.
Autor je komentátor serveru lidovky.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka