Libor Dvořák: Moskevský „klub sesazených prezidentů“ má nového člena
V neděli ráno ruská státní agentura TASS tlumočila celému Rusku i světu netrpělivě očekávanou zprávu: Bašár Asad bez úhony přistál v Moskvě. Po dohadech o osudu jeho nečekaně kličkujícího, pak dokonce prudce klesajícího a konečně z obrazovek zmizelého prezidentova letadla IL-76T, se stroj i se svým veledůležitým pasažérem v pořádku dostal do Ruska. Co bude se svrženým prezidentem, ale hlavně s ruskými zájmy na Středním východě?
Když si v letošní červnové Moskvě Bašar Asad s Vladimirem Putinem spokojeně tiskli ruce, zřejmě ani jeden z nich netušil, jak brzy se uvidí znovu – tentokrát už ovšem natrvalo.
Čtěte také
Ale o tom, že Asadova rodina už na podzim o svých dalších osudech něco věděla či alespoň tušila, svědčí informace, kterou v minulých dnech přinesla četná ruská média: Koncem letošního října prý Asadova rodina nakoupila v supermódní a supermoderní teprve rozestavěné moskevské čtvrti Moscow City 19 bytů. Inu – arabské rodiny bývají velké…
Putin se tedy o svého věrného blízkovýchodního vazala alespoň elementárně postaral a určitě ještě postará – stejně jako tomu bylo v případě ukrajinského prezidenta Janukovyče.
A ještě o pár let dřív v případě kyrgyzského prezidenta Akajeva a Tulipánové revoluce – když se situace v jejich zemích náhle vyvinula podstatně jinak, než by si Moskva bývala představovala.
Putin se o ně postará
Vstřícné gesto vůči Asadovi bylo nezbytné – vždyť moskevský „klub sesazených prezidentů“ by se v tomto neklidném světě klidně mohl rychle rozšířit a Putinovi pomahači třeba v Latinské Americe musejí mít alespoň naději, že o ně se ruský diktátor postará taky – třeba takový Maduro nebo Ortega.
Čtěte také
Faktem zůstává, že kromě samotného Asadova režimu jsou hlavními poraženými v tomto bleskovém střetu Írán a taky právě Rusko.
Tomu sice nová syrská státní moc potvrdila, že smlouvy na pronájem základen v přístavu Tartús a na letišti v Hmímímu zůstávají v platnosti, a Rusové je budou moci využívat až do počátku 60. let tohoto století.
Jak ale upozorňuje třeba takový britský znalec Ruska jako Mark Galeotti, režim nejvyšších výhod pro Rusko v Sýrii končí a náhrada za syrské zázemí se v regionu bude hledat jen těžko.
Syrského krachu z čistě ruského pohledu si samozřejmě všímají i ruští blogeři. Třeba Sergej Koljasnikov z uralského Jekatěrinburgu označil Putinovo počínání v syrské smršti posledních dnů za „kvintesenci zbabělosti a zrady“.
Na druhé straně je třeba Putinův krok vnímat jako ryze pragmatický – kdyby se masivně zasadil o Asadův režim, zřejmě by mu síly chyběly na daleko důležitější Ukrajině. Což nakonec rozhodlo i o osudu syrského autokrata.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.